Töötaja saab vabaks kolm päeva nädalas

Väinu Rozental 07. september 2004, 00:00

Tööandjate ja töövõtjate kokkuleppe kohaselt toimub Suwemis tootmistöö esmaspäevast neljapäevani iga päev kümme tundi. Tööpäeva keskel on kolm 15?20 minuti pikkust kohustuslikku pausi.

?Vaba päev kulub marjaks ära, näiteks ei pea arsti või juuksuri juures kinni pandud aja pärast end töölt vabaks manguma,? räägib Suwemi viimistlusbrigaadi eestööline Marika Grünthal. ?Ja vajalikke käike ametiasutustesse saab reeglina teha ka vaid tööpäeviti.? Eelmise nädala reede hommikul seadis Günthal kõigepealt sammud kellassepa juurde, sest Põlvas saab kella parandada vaid kolmel argipäeval.

Suwemi detailide ettevalmistusbrigaadi eestöölise Rain Kundi sõnul on lühem töönädal eriti mõnus suvel. ?Saab suvitama või mujale kaugemale sõita juba neljapäeva õhtul,? seletab Kund. Praegu kasutab Kund vaba lisapäeva korteriremondiks.

Suwemi juhataja ja ühe põhiomaniku Kaido Mäesalu kinnitusel pakkus tema töötajatele lühema töönädala kui ühe töö organiseerimise variandi välja. ?Enamik inimesi käib tööle kaugemalt ja maainimesele on ühe päeva transpordikulude kokkuhoid oluline,? loetleb Mäesalu põhjusi.

Suwemi sisekorra eeskiri on kinnitatud Põlvamaa tööinspektsioonis.

Mäesalu sõnul on töötajatel võimalus töötada ka viis päeva nädalas. Tõsi, kohal peab siis olema vähemalt kümme töölist, sest muidu ei tasu ventilatsiooni ja valgustust sisse lülitada.

Tööinspektsiooni peajurist Reet Vare ei oska nimetada teisi ettevõtteid, kus oleks ka neljapäevane töönädal. ?Ma ei näe Suwemi käitumises midagi halba, tegu on puhtalt töökorraldusliku küsimusega,? ütleb Vare. ?Ilma tööinspektori nõusolekuta on lubatud tööaja pikkuseks kehtestada kuni kaksteist tundi.?

Põlvas sügisel valmistoidutehase käivitaja Nordic Foods juhatuse esimees Kuldar Leis peab Suwemi initsiatiivi eeskuju väärivaks. ?On väga hea, kui juhtkond ja töötajad saavutavad kõiki rahuldava kokkuleppe ning töötulemus sellest paraneb,? lausub Leis. ?Tegime omal ajal Ösel Foodsis reedese tööpäeva lõuna võrra lühemaks ja rahvas oli samuti häppi.?

Suwem käivitas Põlvamaal Himma külas tootmise veebruari keskel, kui oli eelnevalt ära ostnud pankrotistunud mööblifirma OÜ Himma Furniture tootmishooned ning pankrotivara. Enne kolimist tootis Suwem laste- ja noorukimööblit Võru lähedal Käätso külas.

Kaido Mäesalu andmel on uus koht ja uus töökorraldus kasvatanud Suwemi tootmismahtu selle aasta esimesel poolaastal võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ligi poole võrra. Suwemi käibeprognoos on 17 miljonit ja kasumiprognoos 1,5 miljonit krooni. Suwemi omanikeks on neli Võrumaa meest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:42
Otsi:

Ava täpsem otsing