Ülo Toomsalu • 8. september 2004 kell 6:00

PM: Vargad on tänavu viinud rekordarvu elektriarvesteid

Igal öösel jääb kolm-neli kodu Eestis elektrita, sest voolumõõtjatest on saanud varaste jaoks üks kuumemaid kaupu.

Ainuüksi kaheksa kuuga näppasid vargad tänavu voolumõõtjad 1413 kodult ehk 207 arvestit enam kui kogu eelmise aasta jooksul kokku, kirjutas Postimees.

Varguste epitsenter asub Tallinnas ja Harjumaal, kust septembri alguseks oli mõõtja läinud 1270 majapidamiselt. Seejuures suurim vargustelaine käis pealinnast üle suvel, kui Eesti Energia sai pea igal hommikul viis-kuus telefonikõnet äsja ärganud inimestelt, kel reeglina oli sama küsimus ? miks meil elektrit pole.

Reeglina tegutsevadki mõõdikuvargad öösel. Et varem silma jäänud elektrikappi murda, ei pea vargad isegi võõrasse aeda ronima, sest kapid mõõdikutega asuvad otse tänaval.

Ligi tuhat krooni maksvate arvestite eest maksab kokkuostja maksab kuni 300 krooni.

«Kuid kodumaine nõudlus ei saa olla nii suur ? pigem on meil kahtlus, et arvestid rändavad siit kohe Venemaale, kus turg on avar ja kontrollimatu,» selgitas Eesti Energia jaotusvõrgu spetsialist Hillar Leppik.

Et elektriarvestite taaskasutuse surnud ringi vähekegi lõhkuda, on Eesti Energia hakanud oma vara värviplekkidega rikkuma, et nende väärtust edasimüümisel vähendada.

Hetkel kuum