Taani Danske Bank jahib Rootsi SEBi

Tõnis Arnover 09. september 2004, 00:00

Mitu sõltumatut allikat on Rootsi majandusajakirjale kinnitanud, et Danske Bank, mis mõne aasta eest ostis Rootsi ärimehelt Fredrik Lundbergilt Rootsi Östgöta Enskilda Banki, ihub hammast veel ühele Rootsi neljast suurest pangast. Ajakirja andmeil on välja valitud Wallenbergide dünastia kontrolli all olev SEB.

?Minu arvates oleks see ainumõeldav pangatehing, mis võib sündida kahe suure Põhjala pangakontserni vahel,? ütles üks Põhjamaade pangandust hästi tundev allikas Affärsvärldenile.

Ühinemisest ja kasvamisest peaks huvitatud olema ka SEB, kellel mõni aega tagasi ebaõnnestus ELi konkurentsiameti vastuseisu tõttu analoogne tehing Rootsi Swedbankiga. Taani pangaga kokkuminekule ei tohiks ELil vastuväiteid olla. Pealegi on SEB ise olnud viimasel ajal Taani pangandusturul õige aktiivne. Sel aastal ostis SEB 5,6 miljardi Eesti krooni eest Taani kindlustusfirma Codan Liv & Pension, millega ta sai Taani kindlustusturul üheksaprotsendilise turuosa ja 300 000 klienti.

?Peame seda heaks lähtepunktiks, et hakata Taanis pakkuma ka muid pangateenuseid,? ütles tehingut iseloomustanud SEB Trygg Livi tegevdirektor Anders Mossberg.

Taani ajakirjanduse väitel on SEB samas ilmutanud huvi Taani FIH panga ostmise vastu.

Rootsi ärileht Dagens Industri vihjas juba mais, et SEB on turge informeerimata hakanud suurtehinguks kapitali koguma. Sellele viitas korralikus rahaseisus panga emissiooniga kogutud 6,5 miljardit krooni. Peatselt siis selgub, kas kogutud kapital on mõeldud FIHi või Danske Banki tehinguks. Või hoopis Saksamaal mõne panga ostmiseks. Mainitud on võimalust, nagu sooviks SEBi Saksa tütarfirma SEB AG osta kas Frankfurter Sparkasset või Hanseatic Banki.

Tulles tagasi Danske Banki ja SEBi võimaliku liidu juurde, siis seda peavad Põhjala analüütikud üsna õnnestunuks. Pangad on sarnase profiiliga, mõlemad on kodumaal hinnatud nii suurfirmadest klientide kui jõukate eraisikute silmis.

Danske Bank on börsiväärtuselt SEBist peaaegu kaks korda suurem ? 204 miljardit Eesti krooni 128 miljardi vastu. Seetõttu peetakse tõenäolisemaks, et ühinemine ei toimu võrdsetel alustel, vaid et Taani pank ostab SEBi ära. Danske Bank on tugevasti ülekapitaliseeritud, mistõttu tal poleks SEBi ostmisega probleeme.

Tekkiv pank oleks börsiväärtuselt ühes kategoorias Nordeaga ning ta omandaks tugeva positsiooni Rootsi, Taani, Baltimaade ja Saksa pangaturul.

Allikas: Danske Bank, SEB

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing