Toll avastas Tartu lähistel tonne solkkütust

Inno Tähismaa 09. september 2004, 09:39

Maksu- ja tolliameti Tartu tolliinspektuuri töötajad avastasid esmaspäeval Tartumaal ühe firma territooriumilt enam kui kuus tonni nn pestud kütust.

Lisaks maa-alustes vaatides asunud kütusele avastasid inspektorid seadmed, mis võivad viidata, et erimärgistatud odava diislikütuse ebaseaduslik töötlemine tavadiisliks toimus kohapeal, teatas maksu- ja tolliameti pressiesindaja.

Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Aivar Pau ütles asja kommenteerides, et enne väärteomenetluse lõppu konkreetse firma nime nimetada ei saa.

Kontrolli tulemusel avastati ühe hakkepuiduga tegeleva ettevõtte territooriumilt kaks ligi 25-tonnise mahutavusega vaati, mis olid peidetud künka sisse ja pinnasega praktiliselt täiesti kaetud. Kuna toll otsustas juba möödunud aastal jätta kogu erimärgistatud kütus riiki saabumisest lõpp-tarbimiseni järelevalve alla, siis oli kerge hankida andmed, mille kohaselt oli ettevõte varunud mõned päevad enne kontrolli 6600 liitrit kerget kütteõli ehk nn punast kütust.

Kütuse kontrollimisel tuvastati, et kontrolliks esitatud kerge kütteõli värv ei olnud selgelt punane vaid läbipaistev vedelik, mille tegelikule olemusele viitas vaid kergelt lillakas varjund. Toll võttis proovid nii mahutitest kui ettevõtte territooriumil olnud kahest maanteesõidukist. Kuigi viimastes on erimärgistatud kütuse kasutamine keelatud, viitas esialgne vaatlus, et just seda keelatud kütuseliiki autod liikumiseks kasutasid.

Lisaks avastati ettevõtte territooriumilt mitmeid kütusepesule viitavad seadmeid nagu filtreid ja pumpasid. Tartu tolliinspektuur alustas juhtumi uurimiseks väärteomenetlust ning pidas kütuse kinni.

Maksu- ja tolliameti analüüsi kohaselt oli salakütuse osakaal diislikütuse turul veel 2002. aastal ligi 44 protsenti. Olukorda tõi olulise muudatuse sama aasta 1. septembril vastu võetud otsus jätta kogu imporditav kerge kütteõli ja erimärgistatud diislikütus maaletoomisest lõpptarbijani tollijärelevalve alla. Veelgi raskemaks läks kütusesolkijate olukord möödunud aasta keskpaigas käivitatud süsteem, mille kohaselt tuli kütusemüüjatel igakuiselt esitada tollile käideldud vedelkütuste ja nende jääkide kohta aruanne. Kokkuvõttes on saladiisli osakaal langenud tänaseks ligi 15 protsendini.

Käesoleva aasta esimese kuue kuuga avastas toll kvaliteedinõuetele mittevastavat enamasti nn 'pestud' diislikütust erinevates hoiukohtades kokku 340 tuhat liitrit ning mittekvaliteetset bensiini kõrvaldati müügist kokku 280 tuhat liitrit. Poolaasta jooksul kontrolliti 278 tanklat ja avastati neis mittekvaliteetse kütuse müüki 35 juhul. Tolli liikuvad kontrollrühmad viisid maanteedel läbi 6350 keelatud erimärgistatud kütuse kasutamise kontrolli sõidukeis ning avastati rikkumine 162 sõiduki puhul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing