Inno Tähismaa • 9. september 2004 kell 6:09

Kodanikeühendused toetavad biokütuste ökoloogilist tootmist

Kodanikeühendused tervitavad kava vabastada biokütus aktsiisist ja toetavad biokütuste ökoloogilist tootmist.

?Kutsume valitsust üles biokütuste tootmise keskkonnamõju hindamisele, mille tulemusena peaksid saama paika pandud tehniliseks otstarbeks kasutatavate põllukultuuride nagu raps, rüps, sinep, õlilina kultiveerimise reeglid,? seisab kodanikeühenduste edastatud pöördumises.

Ühendused nagu Eestimaa Looduse Fond, Eestimaa Talupidajate Keskliit, Säästva Eesti Instituut, Eesti Roheline Liikumine, Eesti Ornitoloogiaühing ja Nõmme Tee Selts leiavad, et parimaks lahenduseks peaks olema nõue, et aktsiisimaksuvabastus kehtib mahetingimustes kasvatatud õlikultuuridest kütuste tootmisele. ?Me ei tohiks lubada, et naftat asendav biokütus, mida taastuvaks soovitakse nimetada, oleks toodetud mulla ökosüsteemi ja põhjavett kahjustades,? ütleb pöördumine.

Ühendused leiavad, et juhul, kui biokütuste aktsiisvabastuse programm ei hakka sisaldama selgeid ökoloogilisi nõudeid ja sellest tulenevaid piiranguid ning biokütuste programmile ei lisandu energiasäästu kavasid, võib plaanitu muutuda hoopis taastuvenergeetika ideed kompromiteerivaks.

?Ühtlasi leiame, et biokütuste aktsiisivabastusele peaks eelnema kõnealuse põllumajandustegevuse ökoloogilise mõju ja selle võimalike tagajärgede hindamine ning sellest tulenevate täienduste tegemine aktsiisivabastust kuulutavasse seadusakti,? märgib pöördumine.

Kodanikeühendused ootavad valitsusepoolset vastust esitatud ettepanekutele. ?Leiame, et biokütuste ökoloogilise tootmise näol oleks tegemist olulise sammuga, mis aitaks Eestil välja astuda nafta ja põlevkivikeskse majanduse suletud ringist.?

Hetkel kuum