Ülo Toomsalu • 10. september 2004 kell 5:37

PM: Eesti pesupulbritootjad võitsid roheliste ökotesti

Eesti Rohelise Liikumise osavõtul toimunud uuring selgitas, et Eesti pesupulbrid edestavad välisfirmade tooteid keskkonna- ja tarbijasõbralikkusega.

Eesti Rohelise Liikumise (ERL) osavõtul ja Euroopa Liidu Phare programmi raames uuriti alates 1998. aastast viie aasta jooksul Eestis turustatavate pesupulbrite tootjate sotsiaalset vastutust ja keskkonnaalast tegevust, milles edukamateks osutusid Eesti tootjad, kirjutab Postimees.

ERLi säästva tarbimise töörühma koordinaatori Allan Kokkota sõnul on tootja puhul tähtis, kuidas suhtutakse oma töötajatesse, tarbijatesse ja loodusesse.

«Uuringu eesmärk ei olnud uurida pesupulbri koostist, vaid ettevõtet tervikuna,» märkis Kokkota. «Kas on olnud probleeme keskkonnainspektsiooni, tarbijakaitse või tööinspektsiooniga.»

Uuringu tulemusel jõudis parimate hulka Flora Kadrina ASis toodetud BioEst. Ettevõtte kvaliteedijuhi Marika Karuksi sõnul on Flora toodetes väike fosforisisaldus, mis teeb pulbri keskkonna ja tarbija jaoks ohutuks.

«Suurema fosforisisaldusega pulber peseb tõesti paremini,» nentis Karuks.

Karuks lisas, et ettevõte tahab tulevikus taotleda mõnele pesupulbrimargile ka ökomärki. Keskkonnaministeeriumi spetsialisti Irma Pakkoneni sõnul saab ökomärgi vaid väga kõrgetele keskkonnaohutuse nõuetele vastav pesupulber.

«Eesti turul on vaid üks ökomärgistusega pulber, Henkeli toodetud MiniRisk,» ütles Pakkonen.

Kokkota sõnul toodavad mitmed firmad ohutuid pulbreid, aga Eestisse neid tarbijate puudusel ei tooda. «Ju arvatakse, et eestlastel on mustem pesu, mis vajab tugevamaid pulbreid,» arvas ta.

Hetkel kuum