KredEx lõpetab laenude käendamise septembris

Krista Taim 13. september 2004, 00:00

KredEx peatab noore pere, noore oma kodu ja tagastatud majades elavate sundüürnike laenutagatiste väljastamise, kuna seadusega kehtestatud piirlimiit 700 miljonit krooni saab septembriga täis.

?Kuni seaduses etteantud limiiti pole tõstetud, siis meil pole muud valikut, kui käenduste väljastus peatada, kui just Riigikogu midagi erakorraliselt kiirelt ette ei võta seaduse muutmiseks,? ütles KredExi juhataja Maive Rute.

Tema sõnul ei pruugi koduostud ära jääda, kui leitakse täiendavad tagatised, pannakse mängu vanemate säästud või kasutatakse kalliste laenukontorite teenust. ?Need noored, kes ei taha laenukontoritest suuri riske võtta ja kellel pole täiendavat tagatist peavad oma kodu loomise idee kahjuks edasi lükkama,? märkis Rute.

Eesti Ühispanga eralaenude arendusjuhi Triin Messimase sõnul puudutab KredExi käenduse ärajäämine valusalt neid, kellel pole lisatagatist välja panna. ?Arvestades praeguseid korterite hindu, on 30% päris suur summa, mis peab endal olema,? rääkis Messimas.

Panga laenuportfelli KredExi tagatise ärajäämine siiski oluliselt ei mõjuta, kuna aastate lõikes on KredExi käendusega võetud laenude osakaal vähenenud. Eelmisel kuul oli KredExi käendusega laenude osakaal 17%.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tegi augusti keskel rahandusministeeriumile ettepaneku suurendada KredExi portfelli limiiti 1,4 miljardi kroonini, millest jätkuks laenude garanteerimiseks kaheks-kolmeks aastaks.

Vastuse tähtaeg oli neljapäeval, kuid rahandusministeerium palus pikendust 15. septembrini.

Rahandusminister Taavi Veskimägi pole nõus KredExi limiiti suures mahus tõstma.

?Kuigi soovime noortele ja sundüürnikele paremaid elamistingimusi, ei saa riik olukorras, kus eluasemelaenu mahud kasvavad aasta-aastalt aina suuremate hüpetega, täiendavalt soosida eluasemeturu paisutamist,? selgitas Veskimägi. ?Mis juhtub nende peredega majanduse langusfaasis, kui hakatakse kortereid laenutagatistena võõrandama??

Veskimägi sõnul tuleb siiski leida kompromisslahendus, et noored pered ja sundüürnikud, kellel olid plaanid juba tehtud, ei jääks asjata kannatajateks.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu osakonna juhataja Ahti Kuninga sõnul plaanib ministeerium saata oma ettepaneku neljapäeval valitsusele arutada, olenemata rahandusministeeriumi viivitustest. ?Me oleme kindlal seisukohal, et 1,4 miljardi ulatuses jätkuks laenu garanteerimine vähemalt noortele peredele,? ütles Kuningas.

2000. aasta kevadest alates on Kredexi eluasemetagatist kasutanud üle 12 000 noore pere ja spetsialisti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing