Norma aktsiat võib pidada spekulatiivseks

Romet Kreek 13. september 2004, 00:00

Tavaliselt juhib Tallinna börsil kauplemist igapäevaselt käibe poolest Hansapanga, harvemini Eesti Telekomi aktsia. Kuid aasta jooksul on hoopis Norma aktsiad kõige tihedamini omaniku vahetanud.

Norma turuväärtus oli reedese seisuga 1,29 mld krooni. Börsil ja börsiväliselt oli 10. septembrist 2003 kuni läinud reedeni Norma aktsia käive 1,18 mld krooni. Investorid on müünud aastaga pea Norma turuväärtuse jagu aktsiaid. Aktsia käibe suhe ettevõtte turuväärtusesse ulatus 91,4 protsendini.

Mida kõrgem on aktsia käibe suhe turuväärtusesse, seda spekulatiivsemaks võib aktsiat lugeda. Paraku tuleb Eesti oludes arvestada suhtarvu puhul sellega, et nii mõnegi hea dividendimaksja (Norma, Eesti Telekom, Saku Õlletehas) aktsia suur käive tekib maksude optimeerimise soovi tõttu. Harju Elektri aktsia spekulatiivsus ei jää palju maha Norma aktsia omast. Harju Elektri aktsia käive on olnud 521 mln krooni 591,5 mln kroonise ettevõtte turuväärtuse juures. Merko Ehituse aktsia käive ulatus 1,15 mld kroonini, samas kui ettevõtte turuväärtuseks oli 1,95 mld krooni.

Alla poole ettevõtte turuväärtusest vahetas omanikku Saku Õlletehase aktsiates (45,9%).

Välisinvestorite lemmiku Hansapanga aktsia käive ulatus peaaegu 15,7 mld kroonini. Panga turuväärtuseks oli 34,3 mld krooni. Mõlema numbriga on Hansapank Eestis suurim. Hansapanga turuväärtusest on aastaga vahetanud omanikku 45,8%.

Käibe (4,1 mld krooni) ja turuväärtuse (14,9 mld krooni) teisel kohal oleva Eesti Telekomi aktsia oli hiljuti avaliku tähelepanu keskmes TeliaSonera ebaõnnestunud ülevõtmispakkumise tõttu. Eesti Telekomi turuväärtusest on vahetanud omanikku vaid 27,6 protsenti.

Minule suurima üllatuse suutis pakkuda Tallinna Kaubamaja aktsia. Üle 700 mln kroonise turuväärtusega ettevõtte aktsia käive oli 92 mln krooni. Sellest ettevõtte turuväärtusest on aastaga vahetanud omanikku 13,1 protsenti.

Kõige haruldasemaks aktsiaks on Rakvere Lihakombinaadi oma, millest on vahetanud omanikku vaid 0,8 protsenti ettevõtte turuväärtusest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing