Eesti firma globaalne äri vaatab tulevikku

Krista Taim 14. september 2004, 00:00

Tallinna vanalinnas asub firma Aquastel Balti Ltd. väike kontor, mis müüb enam kui 30 maailma riigis seadmeid, millega saab veele anda steriliseerivaid ja desinfitseerivaid omadusi. Uudne tehnoloogia võimaldab soolalahuse ja elektri abil desinfitseerida lisaks veele ka õhku, ruume, toiduaineid, loomasööta.

?Vee puhastamine on üks väike osa võimalustest, mida meie tehnoloogia pakub. Kasutusala on lai ? alates põllumajandusest, kalandusest, veevarustusest, lõpetades tööstuse ja meditsiiniga. Seda seadet saab kasutada kõikjal, kus on vaja midagi desinfitseerida,? selgitab Aquastel Balti Ltd. omanik ja tegevjuht Valeri Ilchenko.

Tema sõnul on tegemist keskkonnasäästliku tulevikutehnoloogiaga, mille progressi on raske peatada. Tulevikus võib see tema hinnangul olla miljardiäri. ?Kui osa tavalisi desinfektante saastab loodust, siis elektrokeemiliselt aktiviseeritud vesi seda ei tee. Oma ülesande täitnud, muutub see teatud aja pärast tagasi tavaliseks veeks. Tõhusus on sama, mis teistel desinfektsioonivahenditel, kuid meetod võimaldab bakteritest vabaneda 100 korda odavamalt,? räägib Ilchenko.

Nii näiteks on neil õnnestunud müüa oma seadmeid Aasias linnufarmide desinfitseerimiseks, India krevetitööstustele ja Euroopa põllumajandusettevõtetele. Viimane suurem õnnestumine on seotud Hispaaniaga, kus firma arendatud meetod võetakse kasutusele rannakarpide pesemiseks. Venemaal kasutatakse aparaati lisaks põllumajandusele ka meditsiinis, kus seade on patenteeritud kui meditsiiniline desinfektant.

Selle lihtsa imemeetodi väljatöötamine algas juba nõukogude ajal. Vee elektrokeemilise aktiviseerimisega alustati 1970. aastal, kui Moskva Meditsiini Instituut tegi esimesed katsetused. Konkreetseks tooteks sai idee aga Eestis 1997. aastal, kui registreeriti Aquastel Balti Ltd..

?Teatud etapis mõistsime, et reaktor, mis lõpuks välja töötati, on hea, kuid vajab täiustamist, ja me tegime seda,? meenutab Ilchenko.

Kuigi idee oli pärit Venemaalt, otsustati firma peakontor luua Eestisse. Põhjuseks soodsam ärikliima. Venemaal tegutseb tütarettevõte, ühte detaili ? reaktorit ? tootev Ecomed Ltd.. Aasta lõpuks plaanitakse tehas Eestisse üle tuua.

Vett elektrokeemiliselt aktiviseeriv seade pannakse kokku Eestis, vajalikud osad toodavad allhankijad. Seadmes kasutatavad reaktorid valmistatakse Venemaal Aquasteli tütarettevõttes Ecomed Ltd. Korpused ostetakse sisse Soomest ning mõned detailid Suurbritanniast. Ilchenko sõnul valmib 80% toodangust allhanke korras.

Uudset tehnoloogiat on Aquastel vahendajate kaudu aktiivselt turustanud alles viimased kaks aastat. Seni tegeldi patentide ja sertifikaatide kinnitamise ning toote tutvustamisega. Toode on rahvusvaheliselt patenteeritud. ?Meil endal pole olnud aega marketingiga tegeleda, kogu jõud kulub arendamisse, tootmisse ja tellimuste täitmisele,? räägib Ilchenko. Sealt ka põhjus, miks on toodet Eestis vähe müüdud. ?Alles nüüd oleme jõudnud reaalse müügini. Iga kuu saame tellimusi ja võime juba müüki planeerida,? nendib ta. Keskmiselt müüakse kuus 25?30 aparaati. Hind ulatub 1000 eurost 9000ni.

Ainsateks konkurentideks peab Ilchenko traditsioonilisi desinfektantide tootjaid ja inimeste mõtteviisi, mis pole veel valmis uudset tehnoloogiat vastu võtma. ?Konkurenti, kes kasutaks sama tehnikat, meil pole. On paar firmat Saksamaal, kes on üritanud meid kopeerida ja varastavad ideid, aga ei midagi tõsist. Moskva Meditsiinitehnika Instituudi baasil on küll Las Vegases üks firma, kuid me ei puutu kokku,? räägib Ilchenko. Tema teada tegeleb analoogsete uuringutega ka Jaapan, kuid millegi konkreetseni pole veel jõutud.

Hetkel töötab firmas viis inimest, Ilchenko usub, et aasta pärast vähema kui kahekümne töötajaga toime ei tulda.

Aquasteli tehnoloogiat IRC (Innovation Relay Centres) võrgustiku kaudu Hispaaniasse vahendanud Tartu Teaduspark sai juunis European Innovation Awards 2004 auhinna parima tehnoloogiasiirde eest.

Tartu Teaduspargi abil leidis Aquastel Balti, oma unikaalsele vee aktiveerimise tehnoloogiale koostööpartneri Hispaanias, Santiago de Compostela ülikooli näol. Ülikool arendas välja meetodi aktiveeritud vee kasutamiseks rannakarpide pesemisel. Tartu Teaduspargi projektijuht Paul Pällini sõnul polnud Aquasteli vahendamine keerukas, kuna tehnoloogia rääkis enda eest. ?Tehnoloogia on laialdase kasutamisega. See pole küll kosmosetehnoloogia ega tee midagi enneolematut, kuid toimib hästi,? selgitab Pällin. Tema hinnangul on Aquastel parimaid võrgukliente, kellel on suur tulevik. ?Kui võrrelda, kus seda saaks kasutada ja kus praegu kasutatakse, siis on vahe suur ja firmal arenguruumi. Kiirema kasvu annaks aktiivsem müük, reklaam ja uute kasutusalade leidmine ja tõestamine,? selgitab Pällin. Tema teada rohkem taolist toimivat tehnoloogiat kuskil ei pakuta.

Eestile toob firma kasu ekspordi käibe kasvatamise ja uute töökohtade loomisega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing