Küttekamina hinnaklassi otsustavad suurus, küttevõimsus ja disaini eripära

Asso Puidet 15. september 2004, 00:00

Ideaal Projekt OÜ kaminameistri Erik Talumetsa selgitusel dikteerivad kaminasüdamiku hinda selle võimsus, suurus ja disain.

Kaminaostja seisab valiku ees, kas eelistada klassikalist sirge klaasiga südamikku prismaatilise klaasiga kaminale või vastupidi. Ehk peaks aga valima hoopis kumera klaasiga kamina. Hinna poolest on kõige odavam sirge klaasiga kaminasüdamik. Muud variatsioonid on kallimad, kuid annavad lisavõimalusi kamina paigutamiseks, nii et tuli oleks nähtav eri nurkade alt.

Kvaliteetsel kaminal on klaasi tahmumise vältimiseks eriline klaas või õhukardina süsteem. Samuti on pööratud tähelepanu detailidele, nagu ukse raam ja avamisnupud või lingid. Oluline on ka see, kui hermeetiliselt sulgub uks ja kuidas on lahendatud tuha kogumine. Tuhasahtli malmist äär on kallimatel kaminatel kahandatud miinimumini, paljudel mudelitel aga sootuks klaasukse taha peidetud. See annab Talumetsa hinnangul südamikule parema visuaalse ja esteetilise ilme.

Peale välisilme oleneb kaminasüdamiku hind selle küttevõimsusest. Tavaliselt ulatub see 10 kilovatist kuni 16 kilovatini. Arvestuste kohaselt jätkub ühest kilovatist kümne ruutmeetri kütmiseks. Kaminasalongi 12 Kaminat juhataja Priit Hansoni sõnul aga ei tasuks mõne müügimehe juttu meeletutest kilovattidest siiski kullana võtta. ?Olgem reaalsed, kamin ei ole seade, mis toodab ise soojust ? see sõltub ikkagi puude kogusest, niiskusest ning millise intensiivsusega me puid põletame,? selgitas Hanson.

Leegi suurust saab reguleerida ka siibriga. Kõige odavamatel kaminasüdamikel aga puudub siiber sootuks ja puud põlevad kiiremini ära. Seega jääb kamina kasutegur väikeseks. Oluline hinna määraja on ka kaminasüdamiku ümber ehitatav kest. Siin tuleb valida looduslike ja sünteetiliste materjalide vahel.

Sõltumata kaminatüübist soovitas Talumets valida kamina südamiku ette ulatuva pinna katmiseks loodusliku kivi, mida on kerge hooldada. Kamina kujundamisel on Hansoni sõnul mõistlik kuulata sisearhitekti või kaminasalongi kujundajat.

Valmiskujul disain või küttekamina paigaldus moodustab üldjuhul 5?10% kamina hinnast, kaminasüdamiku baasil ehitatava kamina ehitustööde maksumus kõigub 6000 ja 12 000 krooni vahel. Kvaliteetset kaminasüdamikku Hansoni sõnul alla 8000 krooni ei leia. Kuid kui võrrelda 30 000kroonist ja 50 000kroonist südamikku, ei ole ka 30 000kroonine halb kamin.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing