Talvele eelnegu küttesüsteemi, katuse ja akende kontroll

Liivi Tamm 15. september 2004, 00:00

Soojussõlmede kontrollimisega tegelevad neid haldavad hooldusfirmad, tavainimesel puuduvad selleks oskused ja tööriistad. Kui ühistul selline leping puudub, tuleks järjekorra vältimiseks aeg kirja panna.

?Oluline rutiinne töö on ka küttesüsteemi läbipesu,? ütleb ASi Lavateir osakonnajuhataja Olev Vahtras. ?Tallinna Küttega koostööd tegevad majad, kus tegu sõltuvussüsteemiga, peavad sellega kindlasti tegelema, konkreetse intervalli määravad vastavalt maja seisundile inspektorid.? Olev Vahtrase hinnangul annab läbipesu parima efekti siis, kui püstakutele on pandud sundventiilid. ?Korraga terve maja läbipesul on raske sellist kvaliteeti saavutada,? nendib ta.

Uute majade puhul tasub kaaluda ka keemiapesu, kus kemikaal ringleb süsteemis terve kuu vältel. Keemiapesu on võimalik ka talvisel perioodil.

Talviste külmumisprobleemide vältimiseks tuleks kindlasti üle vaadata ka torud. ?Uutel majadel on juba projektis ette nähtud, kas toru isoleeritakse soojusisolatsioonimaterjaliga või paigaldatakse küttekaabel,? ütleb Kalle Norma. ?Võimalik on ka selline kaabel, mida saab käsitsi sisse lülitada. Öösel, kui vesi seisab, võib tavalise isolatsiooniga jäätumine ikkagi tekkida.?

Vanemate majade puhul on eelnev kogemus nii mõnigi kord nõrgad kohad kätte näidanud.

?Kui ikka eelmistel aastatel on teatud kohas külmunud, tuleb midagi ette võtta, et see uuesti ei juhtuks,? soovitab Norma. ?Poolteist kuni kaks kuud on veel aega enne kriitilise aja algust. Kindlasti tuleb üle kontrollida aknaavad. Katkine aken, mis suvel silmagi ei torganud, saab sügise saabudes suureks soojakadude allikaks ja võib nii mõnegi toru lõhki külmutada.?

Majaomanikel tasuks ring teha ka katusel. ?Langevad lehed tuleb enne ummistusi äravoolutorudest eemaldada ja läbiviigud kontrollida,? ütleb Norma.

Sõpruse puiestee 214 korteriühistu esinaine Ilme Trepp peab kõige olulisemaks sooja hoidmist. ?Meie vaatame küttesüsteemi üle, kahe aasta tagant teeme ka selle pesu, kontrollime mõõdikuid. Samuti uurime elanikelt, mis eelmisel talvel silma torkas. Näiteks kas kellelgi oli külm, mis võib tähendada seda, et kuskil on maja soojustamise poole pealt tasakaalust väljas,? räägib Ilme Trepp. ?Kindlasti tuleb ka mõõdikuid kontrollida ning üle vaadata aknad. Meie majas on pakettaknad, nii et sealt probleemi ei ole. Enne talve võib ette võtta ka ventilatsioonisüsteemi puhastamise, kontrollida üle kaldteed, et neid ikka ka külmaga kasutada saaks.?

Trepi hinnangul võib maja talveks ettevalmistamine küll esmapilgul triviaalne tunduda, aga ilma ei saa. ?See on nagu talvemantli muretsemine, pluusiga oleks külm,? ütleb Trepp.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing