Gazprom ja Rosneft ühinevad

Sirje Rank 16. september 2004, 00:00

Tehinguga, mis peaks teoks saama aasta lõpuks, suureneb oluliselt riigi kontroll Venemaa energiasektoris ? uues võimsas nafta- ja gaasigrupis on valitsuse käes 50% pluss üks aktsia. Ühtlasi on tekkimas uus liideraktsia, mis tõotab Jukose kriisist toibuval Vene börsil uut elevust ? lähikuudel kaotatakse välismaalastele Gazpromi aktsiatega kauplemisel kehtinud piirangud.

Samm liberaalsema majanduspoliitika suunas, mis Rootsi investeerimisfondi East Capital analüütiku Aivaras Abromaviciuse sõnul on ?esimene hea uudis Venemaa börsil üle hulga aja?, tuli päev pärast seda, kui Putin oli avalikustanud vastuolulise poliitilise reformi kava autoritaarse keskvõimu tugevdamiseks. ?See on klassikaline näide Putini tavast ühe käega võtta ja teisega anda,? kommenteeris ajalehele Financial Times Troika Dialogi peastrateeg Moskvas James Fenker. Esimest korda lubas Putin piirangute kaotamist läinud aastal vahetult Jukose juhi Mihhail Hodorkovski vahistamise järel.

Rosneftiga ühinemine toimub aktsiavahetuse teel, kahjustamata sel moel Gazpromi väikeaktsionäride huve. Gazprom, kus riigi osalus on praegu ca 38%, annab täielikult riigile kuuluva Rosnefti eest 11,7% oma aktsiatest koguväärtuses 5,6 miljardit dollarit.

Rosneftist saab Gazpromi tütarfirma, mida jääb juhtima Rosnefti praegune juht Sergei Bogdanchikov. Kontroll ühisfirmas läheb Vene riigile, millega saab võimalikuks 1997. aastast pärineva kitsenduse kaotamine, mis lubas välisinvestoritel Gazpromi investeerida vaid nn ADRide ehk hoiutähtede kaudu. Piirangu eesmärk oli vältida Gazpromi sattumist välisinvestorite kontrolli alla.

Gazpromi juhi Alexei Milleri sõnul kasvatab Gazpromi naftatoodang Rosnefti ülevõtmisega paari aasta pärast ligi miljonile dollarile päevas ehk 40?50 miljonile tonnile aastas. Praegu on Gazpromi naftatoodang 200 000 ja Rosnefti toodang 414 000 barrelit päevas. Maagaasi tootis Gazprom läinud aastal 540 miljardit kuupmeetrit, mis on viiendik maailma kogutoodangust.

Ühendfirmast saab maailma suurim lääne investoritele avatud nafta- ja gaasifirma. (Saudi Araabia Aramco on suurem, kuid pole välisinvestoritele avatud). Reservidelt ületab ühendfirma viiekordselt Exxon Mobili, mis on täna turuväärtuselt suurim börsil noteeritud energiakompanii.

Mõnede analüütikute sõnul võib ühinenud firmast saada peamine kandidaat naftakompanii Jukos varade ülevõtmiseks, mis nii nagu päevas miljon barrelit tootev Juganskneftegaz on kavas müüa Jukose maksuvõla katteks. See teeks Gazpromist suurima naftatootja ning tähistaks olulist sammu riigi kontrolli taastamiseks naftasektoris, mis 90ndate aastate erastamistehingutes erakapitali kätte läks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing