Vaid osa helkuritest on kasulikud

Alar Pardla 16. september 2004, 00:00

Sellised helkurid võivad seada ohtu inimeste elud. Helkuri kandja arvab, et ta on tänu helkurile autojuhtidele kaugelt nähtav, tegelikkuses aga ta seda ei ole.

Helkurid võivad olla vähe-efektiivsed ning standarditele mittevastavad mitmel põhjusel.

Esimene põhjus helkuri halb kvaliteet. Müügil on näiteks Hiinas, Koreas, Taivanis või isegi Venemaal valmistatud ?helkureid?, mida Euroopa Liidu direktiivi EU13356 jõustumisest alates (01.07.2001) ei tohi ELi riikides enam müüa. Päevasel ajal silmaga vaadates tundub materjal tõesti valguse käes helkivat, aga pimedas on sellise ?helkuri? kasutegur väike ning autojuht märkab jalakäijat liiga hilja.

Teine helkuri omadusi mõjutav tegur on meie ilmastik. Meie kliimas on niisked ja vihmased ilmad probleemiks osale pehmest materjalist helkuritele. Kuiva ilmaga vastavad pehmed helkurid euronormidele, niiskust saades aga muudab helkuri pinnal olev vesi tagasipeegelduvate valguskiirte liikumise suunda ning tagajärjeks on see, et valgus küll peegeldub tagasi, aga mitte läheneva auto poole, vaid paremale-vasakule.

Eestis valmistab pehmest materjalist helkureid Heatuju Maaletooja OÜ. ?Kasutame firma 3M materjale, millel on olemas kõik vajalikud sertifikaadid. Pealetrükiks kasutame poolläbipaistvaid värve. Meile annab nõu maanteeamet ning me kooskõlastame nendega alati kogu toodangu. Vihm meie firma valmistatud helkurite omadusi ei mõjuta,? kommenteeris Heatuju Maaletooja juht Karoli Hindriks.

Kolmas helkuri omadusi mõjutav tegur ongi reklaamtrükk. Reklaamifirma peab pealetrükki kindlasti tegema läbipaistvate värvidega, mis ei mõjuta helkuri omadusi ? autole vastu helkiv valgus muudab värvi. Tihti aga trükib reklaamifirma helkurile kliendi logo suurelt ning selliselt, et helkuri alusmaterjal ei ole läbi logo üldse nähtav.

Urve Sellenberg maanteeametist rääkis: ?Eestis ei kehti veel ELi standard helkurite kohta, küll aga on jõus vastav eurodirektiiv. Meie suur probleem ongi normidele vastava helkuri reklaamiga katmine. Tuleb kasutada spetsiaalseid värve, mis lasevad valgust läbi.?

Maanteeameti esindajad kontrollivad aeg-ajalt müügis olevaid helkureid ning paar aastat tagasi oli Eestis juhtum, kus üritati helkurite pähe müüa plastikust oravaid. Kahekümnetuhandene partii libahelkurid hävitati.

Kahjuks ei taju tavainimene riske, et ta võib osta või saada kingituseks helkuri, mille omadused ei vasta nõuetele. Ka on tal raske testida oma helkuri tööd muul moel kui autoga naabrimees appi paluda ja siis mõõta, kui kaugelt teda näha on.

Põhiline vastutus jääb hetkel reklaamifirmade ning reklaamkingitusi tellivate firmade õlule. Firma, kes soovib helkureid maale tuua ning neid müüa, peab omama kauba kohta sertifikaati.

Kas firmad suudavad kulude kokkuhoidu vältida ning kasutada kallimaid, kuid kvaliteetsemaid materjale?

Halva helkuri tõttu õnnetusesse sattunud inimesed ei ole teatavasti veel ühtegi helkurite müüjat, vahendajat ega tootjat kohtusse kaevanud. Veel...

Olen üle 30 aasta töötanud erinevates helkureid valmistavates firmades ning umbes 10 aastat konsulteerinud CENi (Commiteé Europee de Normalisation) liiklusmärkide ning helkurite ENi standardite väljatöötamisel.

Olen erinevaid helkureid testinud Svenska Provningsanstalti valmistatud testriga Reflexmätaren. Testide käigus on selgunud, et paljude helkurite CIL (Coefficent of Luminous Intensity) on palju väiksem, kui Euroopa EN13356 standard ette näeb.

Eesti helkur-reklaamkingitused jõuavad tihti Soome ja Rootsi firmadesse. Nii mõnelgi juhul ei tea reklaamikingituse tellija, kui kvaliteetse helkuriga on tegemist.

Osa süüst lasub kindlasti reklaamkingitusi pakkuva firma töötajatel, kes teadmatusest või teadlikult ostavad madala kvaliteediga helkureid.

Riik peaks tõsisemalt tegelema müüdavate ning tasuta jagatavate helkurite kontrolliga, samas aga ka nii ettevõtjate kui ka lõpptarbijate harimisega selles valdkonnas.

Helkurid on viimastel aastatel muutunud populaarseks reklaamtooteks.

Klient tahab vastavalt oma reklaamieelarvele head, aga võimalikult odavat toodet. Helkuri puhul peaks aga valikukriteeriumiks olema eelkõige kvaliteetsus ja turvalisus.

Kvaliteetsele tootele leidub alati konkurentsi ja see on teretulnud, kui tegemist on terve konkurentsi ja teise kvaliteetse tootega. Kahjuks on aga turul palju põhiliselt Kaug-Idas valmistatud koopiatooteid, mis esmapilgul originaalist ei erine. Kui selline helkur saab näiteks niiskust, väheneb tema niigi väike helkivus peaaegu olematuks ja oma funktsiooni helkur enam ei täida.

Enam-vähem sama kehtib ka Eestis toodetud pehmete helkurite kohta ? tootmisel kasutatav helkurriie küll helgib, aga kui sellele tehakse pealetrükk, siis tükialuse pinna helkivus kaob. Ka niiskus mõjutab helkuri tööd ? vihma käes või pimedas ei ole see helkur enam turvaline.

Kuidas siis õiget valest eraldada? Reflexite Corporationi tooteid on lihtne ära tunda ? üle kogu materjali pinna on lasertehnikas graveeritud väikesed prisma kujutised. Tarbijale on see garantii, et sellest materjalist helkurid on turvalised ja kõrge kvaliteediga. Pealetrükk tehakse nendel helkuritel pinna alla, mis kindlustab nii trüki (logod, reklaamlaused jne) püsimise kui ka selle, et trükk ei mõjuta helkuri valguspeegeldavust.

Meie müüdavad Soomes valmistatud pehmed helkurid vastavad ELi nõuetele. Sveriges Provningsanstalt ehk Rootsi Riiklik Testimis- ja Uuringukeskus on testinud nende vastavust ELi direktiivile (prEN 13356). Need pehmed helkurid on edukalt läbinud kõik testisarja punktid. Lisaks tõdeti, et pehmete helkurite pinna alla trükitud erinevad reklaam-trükid jms ei mõjuta helkivust ega helkuri efektiivsust pimedas.

Enne valiku tegemist soovitan alati mõelda, mis on helkuri funktsioon. Isegi reklaamtootena peab see olema eelkõige turvaline. Tellides kvaliteetse helkuri, saate te seda rahuliku südamega jagada ning võite kindlad olla, et teie reklaamkingitusel on peale praktilise väärtuse ka palju suurem väärtus ? see tagab teile tähtsate inimeste turvalisuse.

Allikas: www.turva.ee

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing