Ülo Toomsalu • 16. september 2004 kell 6:10

PM: SLK jäi süüdi 10 miljoni kroonises maksupettuses

Kuigi SLK omanik Vjat?eslav Leedo kinnitusel pole ettevõttest raha ebaseaduslikult välja viidud, jäi firma hiljuti süüdi 10 miljoni kroonises maksupettuses.

4. septembri Postimehes kinnitas Leedo, et pole ettevõttest ebaseaduslikult raha välja viinud. «On spekuleeritud, et viime kasumi välja või saame hoopis sularahalt tulu, või siis laevade rentimisest, kuid see kõik on absurd,» kinnitas ta. «Ma ei saa aru, miks peaks oma firmast varastama.»

Samas tunnistas Tallinna ringkonnakohus tänavu märtsis Saaremaa Laevakompanii SLK lõplikult süüdi kümne miljoni kroonises maksupettuses. Maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Aivar Pau kinnitas, et SLK jättis aastatel 1995-2000 maksmata tulumaksu 2,2 miljonit krooni.

Samal ajal tegi SLK enamjaolt mittetoimunud majandustehinguid maksuvabades piirkondades registreeritud äriühingutega Viking Consultants Inc., Claremont International, Alexship Ltd. ja Bravington Shipping Ltd. 6,24 miljoni ulatuses, riigile jäi laekumata 0,82 miljonit krooni tulumaksu.

Lisaks tunnistati seadusvastaseks SLK tütarettevõtte aktsiamüük 1999. aastal, kui firmale tekitati nelja miljoni kroonine kunstlik kahjum. 1999. aasta augustis asutas SLK kahe miljoni kroonise aktsiakapitaliga ASi Saare Finants.

Kuu hiljem laiendas SLK Saare Finantsi aktsiakapitali kolme miljoni võrra. 1999. aasta lõpus müüs SLK aktsiad miljoni krooni eest Leedole kuuluvale ASile Holostovi Kinnisvarahaldus ja kandis neljamiljonilise kahju tuludest maha, vähendades nii tahtlikult maksustamisele kuuluvat tulu.

«Me oleme oma vigu avalikult tunnistanud, erinevalt meie oponentidest ei ole me eksimatud, selle aasta kevade otsuse suhtes olen aga küll väga kriitiline,» märkis Leedo eile. «Ma ei usu, et täna on Eestis veel läbipaistvamat firmat kui Saaremaa Laevakompanii. Meil paistavad juba need asjad ka läbi, mida pole veel olemaski.»

Hetkel kuum