EPL: Segava elektriliini eest hüvitis

17. september 2004, 08:05

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis on väljatöötamisel maaomanikele tehnorajatiste hüvitise maksmise kord.

Ametnikud on dilemma ees ? ühelt poolt peab maaomanik saama õiglase hüvitise selle eest, et tema maalt läheb üle näiteks kõrgepingeliin ja ta ei saa sinna maja ehitada. Teisalt ei saa hüvitis olla liiga suur, sest see sunniks Eesti Energiat, Eesti Gaasi jt kommunikatsioonide omanikke teenuste hinda tõstma, kirjutab Eesti Päevaleht.

Riho Reinap talub oma vanematekodu maatükil Saue kandis Eesti Energia kõrgepingeliine. Ta pooldab seda, et firma liinide eest talle hüvitist maksaks.

?Selle rahaga saaks siis ju midagi ära teha,? ütles Reinap. Samas tunnistas ta, et enim häirib teda korralagedus, mis jääb maha Eesti Energia töötajatest, kes maatükki puhastavad.

Reinap hindab, et liinide tõttu ei saa ta kasutada Pääsküla jõe äärset maad kahe hektari jagu, mille väärtust võib tagasihoidlikult hinnata miljonile kroonile.

Majandusministeeriumi esialgse kava kohaselt hakkab hüvitise suurus olenema maamaksust ning maa sihtotstarbest, mis väljendub teatud koefitsiendis. Kompensatsiooni aluseks ei saa praegu maaomanikele seatud piiranguvööndid, selle asemel üritatakse reaalselt jälgida, mida saab ja mida ei saa maaomanik maatükil ette võtta.

Ministeeriumi varasemate hinnangute kohaselt võivad Eesti Energia puhul hüvitissummad aastas küündida kuni 300 miljoni kroonini, Elioni ja Eesti Gaasi puhul kuni 150 miljoni kroonini. Ülejäänud firmad, näiteks Tallinna Küte, Tallinna Vesi ja Fortum hakkavad hüvitisi maksma alla 100 miljoni krooni aastas. Konkreetsetest hüvitissummadest ei soovinud ministeerium veel rääkida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing