Järgmise aasta alguses valmib Saku vallas Rootsi sanitaarkeraamika tehas

Andris Feldmanis 20. september 2004, 00:00

Tehase ehitusest oli juttu esmakordselt selle aasta kevadeks, 7. septembril pandi tehase ehitusel nurgakivi. Tänaseks ehitus juba käib.

Eestis on plaanis hakata tootma kraanikausse, du?ialuseid ja WC-potte. Varem on Svedbergsi sanitaarkeraamikatooted tulnud allhanke korras muu hulgas Türgist ja Taist. Teisi oma tehaseid Svedbergsil väljaspool Rootsit ei ole.

Svedbergs Estonia ASi juhatuse liikme Karin Keerdo sõnul läheb ehitus maksma 26 mln krooni. Veel sama palju investeerib Rootsi firma tehase sisseseadesse. Kokku peaksid investeeringud olema 80 mln krooni ringis.

Tehase valmimisajaks on selle aasta detsember.

Svedbergsi finantsjuhi Ola Österbergi sõnul plaanitakse Eesti tehase aastaseks käibeks umbes 70 mln krooni.

Peamised turud on seni olnud Rootsi ja teised Põhjamaad ja sinna hakkavad minema ka Eestis valmistatud tooted.

Jaanuaris peaksid inimesed alustama tehases juba tööd. Tööle võetakse esialgu umbes 80 inimest, edaspidi tõuseb töötajate arv tõusma 120ni. Personali valikuga hakkab tegelema oktoobris Eestisse tulev tehase tegevdirektor Peter Shilling. Suurem osa juhtivtöötajaid tuleb ilmselt Rootsist. Suuremat probleemi Karin Keerdo tehasesse töötajate leidmisel ei näinud, sest kogu personal koolitatakse kohapeal välja.

Põhjusena, miks tootmine just Eestisse toodi, nimetas Keerdo Eesti lähedust Rootsile, odavamat tootmist, samas usaldusväärset keskkonda ja ka head investeerimiskliimat. ?Eestis on tulumaks investeeritud kasumilt null ja Svedbergsil on plaanis siia edasi investeerida,? sõnas Keerdo.

Samas on tema sõnul rootslased arvestanud, et Eestis tulevikus tööjõukulud tõusevad. ?Eesti ei ole Hiina, meil ei ole odavat tööjõudu lõpmatuseni,? ütles Keerdo.

Tulevaste investeeringute võimalust kinnitas ka Ola Österberg seoses Svedbergsi üldiste laienemisplaanidega, mis näevad ette firma 15protsendilist kasvu aastas järgneva viie aasta jooksul.

Ka Keerdo kinnitusel on juba praegu olnud juttu siinse tegevuse laiendamisest. ?Ilmselt tahame kohe pärast selle tehase valmimist arvestada sellega, et toome rohkem tegevust siia üle,? rääkis Keerdo. Üheks võimaluseks on näiteks kvaliteedikontrolli toomine Eestisse, mis esialgu oli plaanis rajada Rootsi. Samas oleneb Keerdo sõnul kõik siiski sellest, kuidas Eesti projekt käima läheb.

Svedbergsi 2003. aasta käive oli 600 ja kasum 94,5 miljonit krooni. Selle aasta esimese kuue kuu käive oli 343 miljonit krooni ja puhaskasum 43 miljonit krooni.

Tänassilma tehnopark asub Tallinna lähedal Saku vallas. 30 ha suurusel alal paiknevad peamiselt lao- ja tootmishooned. Tehnopargis on 25 krunti, millest praeguseks on müügis veel kuus.

Tehnopargi arendajal, Merko Holding OÜ-l on plaanis seda laiendada. Teises etapis on kavas rajada 46 000 m2 pindalaga logistikakeskus, mille investeeringute mahuks on umbes 200 mln krooni.

Merko Holdingu juhatuse liikme Tõnu Soodla sõnul kõige lihtsama kinnisvaraäriga tehnopargi näol tegu ei ole. ?Aga keegi peab sellega ka tegelema,? lisas Soodla. ?Märksa kasulikum tegeleda näiteks elamumaaga, sest seal on riske oluliselt vähem.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:44

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing