Norma aktsia pakub huvi

Alvar Jõgeva 20. september 2004, 00:00

Ootasin Hansapanga aktsia lühiajalist langust, mida oleksin kasutanud ostuvõimalusena. Hansapanga aktsia ei langenud, kuid huvi pakub Norma aktsia, mis on viimasel ajal näidanud nõrkust.

Ühtegi konkreetset languse põhjust tuua ei oska. Norma aktsiaid on müüdud üsna korraliku käibe juures, mis tekitab kahtluse, et mõni turuosaline on paremini informeeritud.

Kuigi siseinfo kasutamine on keelatud, on Tallinna börsil hakanud aktsiate hinnad liikuma juba enne olulise info avaldamist. Kogenud investor võib uudiseid mingil määral ka ette aimata, kuid tihti on jäänud mulje siseinfo kasutamisest.

Reedel müügisurve lõppes, mis annab lootust aktsia hinna edaspidiseks tõusuks. Norma väärtpaber sobib eelkõige stabiilse dividenditulu poolest.

Kuigi Norma käesoleva aasta kasum jääb ilmselt mullusele alla, pole põhjust muretsemiseks, et kärbitakse dividende. 30. juuni seisuga oli firma pangakontodel 258 miljonit krooni, mis teeb aktsia kohta 19,5 krooni. Aktsionäri seisukohast oleks kasulik dividende suurendada, sest investor leiaks rahale ilmselt parema rakenduse kui ettevõte, kelle pangakontod teenivad madalat intressi.

Norma aktsia on kindlasti riskantsem kui Hansapanga ja Telekomi väärtpaber, mida näitab ilmekalt ka madalam hinna-kasumi (P/E) suhe.

Risk seisneb eelkõige Venemaa müügis, lisaks on bilansis suured nõuded ostjate vastu, mis ei pruugi täielikult tagasi tulla. Idasuunaline müük kannab ka positiivset külge, nimelt on see suurema marginaaliga äri, mis annab lõviosa kasumist. Müügi kasv lääne klientidele on alandanud Norma riske, kuid samas on see ka väiksema rentaablusega.

Tallinna börsil oli reedel tagasihoidliku käibega päev, Hansapanga ja Telekomi aktsia odavnesid ühe eurosendi võrra. Norma aktsia hind kerkis ühe eurosendi võrra, 96,38 kroonile. Väärtpaberi müügisurve vaibus, kui ostuäärel oli näha elavnemist. Kokku sooritati börsil 40 tehingut, mis andsid käibeks 9,2 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing