ETK keskühistu on otsustanud tänavu kahjumist välja tulla

Andres Kärssin 21. september 2004, 00:00

Keskühistu mullune käive oli 1,5 miljardit krooni ehk pea sama kui 2002. aastal ning kahjum 13 miljonit krooni. Aasta varem oli kahjumiks 14,5 miljonit krooni.

Samas liikmesühistute tulemusi arvesse võttes ületas kogu ETK süsteemi käive mullu ligi 7% kasvu juures 4,3 mld krooni piiri. Keskühistult teenust ostvatest ühistutest valdav enamus tegutses eelmisel aastal kasumlikult, edukamad isegi rentaablust parandades.

Jooksev majandustegevus on kahjumlik ETK majandusaruande kohaselt kahes allüksuses ? logistika- ja jaekaubandusdivisjonis. Viimasesse kuulub Tallinnas neli Konsumit ning Lasnamäe ja Laagri Maksimarket, samuti Tartu Maksimarket. ETK tütarettevõte AS Ramare ? Rocca al Mare Prisma operaator ? sai mullu 212 mln kroonise käibe juures 334 000 krooni kahjumit. Audiitor osutas ka, et ETK lühiajalised kohustused ületasid käibevara 75 miljoni krooni võrra.

?2003. aastal ei tulnud logistikateenuste hinnakirjast katet ETK vastavate teenustega seonduvatele kuludele,? tõdes juhataja Rein Sepp mulluses majandusaruandes. Omakapitali vähenemine tahetakse saavutada kulude kontrolli, liikmesühistute täiendavate maksete ja paremaid ostutingimusi tagavate suuremate kaubamahtude näol.

Viimase puhul viitab aruanne läbirääkimistele Prisma omaniku, Soome tarbijateühistute keskliidu SOKga: ?Juhul kui see koostöö ei õnnestu, on meil võimalus realiseerida ETK-le kuuluv Prisma kaubamärgi all toimiv jaekaubandusüksus.?

Tänasel päeval on Sepa sõnul ETK majanduslik seis selline, et Rocca al Mare Prisma müügiks pole vajadust. ?Tegime eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses tõsist tööd tarbijaühistutega selles osas, kuidas liikuda eesmärgi suunas ? lõpetada keskühistule aasta 2004 nulliga,? lausus ta, märkides, et kokkulepe ühistutega ses osas on saavutatud. Kahjumist välja jõuda plaanis ETK ka mullu.

Sepp ütles, et logistika hinnakiri on ühistutele jäänud siiski samaks, kuid sisemised ümberkorraldused logistika ja jaesüsteemi suhetes on muutnud majandustegevust efektiivsemaks ning keskühistu kulud saavad kaetud.

?Koostöö SOKga on täpselt sama, nagu kogu aeg on olnud,? jäi Sepp napisõnaliseks vastates küsimusele suhete kohta Soome sõsarorganisatsiooniga. SOK Balti piirkonna juht Arttu Laine möönis, et koostöö ETKga ühiste hankemahtude kasvatamiseks on olnud väike, ?väiksem sellest, kui oodanud oleks.?

Sarnaselt ETK hallata oleva Rocca al Mare Prisma hüpermarketiga jäi mullu kahjumisse (8,9 mln krooni) ka SOK-le kuuluv AS Prisma Peremarket, kellele kuulub Tallinnas kolm hüpermarketit.

ETK süsteemi kuulub 475 kauplust, neist peaks selle aasta lõpuks ühistuvahelise kokkuleppe kohaselt olema ketimärgiga liitunud 207.

ETK jätkab jaekaubandusturul kolme ketiga ? hüpermarketid (Maksimarket), supermarketid (Konsum) ja lähipoed (A&O).

Sarnaselt siinsete teiste suuremate toidukaupa müüvate jaeettevõtetega on tänavu jooksvalt headest müügitulemustest raporteerinud ka ETK süsteem, samas on silmatorkavalt valuline oma piirkonna turuliidrite reaktsioon konkurentide saabumisel. Nii on läks Saaremaale Selveri rajamisel, sarnast saab täheldada Hiiumaal Säästumarketi saabumisel.

A&O kaupluste ning ketistumata ühistupoodide suurim konkurent maapiirkonnas ? Säästumarket ? tihedat võistlust ei tunneta.

?Ega me eriti ei tunne küll, et kusagil oleks ETKga kõva konkurents. Ses mõttes pole piirkondadel vahet, olgu see kas Lõuna-Eesti, Haapsalu või Virumaa,? ütles Säästumarketi keti juht Margit Uibokand. Ta lisas, et plaanide kohaselt pidi A&O tehtama sarnaseks Säästumarketiga, kuid praeguseks pole see nii juhtunud.

Poeketi laienemist Hiiumaale kommenteerides ütles Uibokand, et sealne ühistu peab siis oma hinnapoliitika üle vaatama: ?Selge see, et läheme Hiiumaale kauplema hindadega, mis muutavad sealset olukorda. Meie hinnad on samal tasemel mis mujalgi.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:44
    Otsi:

    Ava täpsem otsing