PM: Turismitalud saavad tüki põllutoetustest

21. september 2004, 08:17

Siiani peamiselt põllumeestele suunatud Euroopa Liidu abirahast on järjest suuremat tükki loota ka teistele maaettevõtjatele.

Nii nagu uue põllumajanduspoliitika tutvustamisel, räägivad euroametnikud nüüd ka uut maaelu arengu poliitika rahastamist tutvustades toiduohutusest ja maaelu arengu edendamisest. Neist viimane hõlmab ka näiteks alternatiivsete tegevuste toetamist ning turismi ja külaelu arendamist, kirjutab Postimees.

Maaelu arengu toetamiseks on ELil plaanis aastatel 2007?2013 eraldada aastas keskmiselt 14,3 miljardit euro. See jaotatakse praeguse 25 liikmesriigi ning Bulgaaria ja Rumeenia vahel, sest viimased kaks on kõige lähemal ühendusega liitumisele.

Praegusega võrreldes tähendab see toetussummade kahekordistumist, kuigi toetuse nõudlejate hulk euroliidu laienemise järel nii palju kasvanud ei ole. Seni kulutati samadel eesmärkidel 15 liikme põllumeeste toetamiseks üle seitsme miljardi euro aastas. Ühenduse laienedes summat suurendati.

Põllumajandusministeeriumi asekantsleri Toomas Kevvai sõnul toob see Eestile igal aastal 1,5?1,7 miljardit krooni põllutoetusi.

Tartumaa Põllumeeste Liidu juhi Jaan Sõrra sõnul on maaelu suurem toetamine küll tervitatav, kuid põllumehele tähendab see väiksemaid abisummasid.

«Pole ju saladus, et EL võitleb ületootmisega ning sellise poliitikaga üritatakse tootmismahte vähendada,» rääkis ta. «Ega meie kaupa taha ju Euroopas keegi näha, sest neil on seda endal küll. Niisugust toetuste skeemi on kritiseerinud ka Saksamaa ja Prantsusmaa, kes näevad selles samuti põllumajanduse hävitamist.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing