Harju Elekter tõusis tähelepanu keskpunkti

Alvar Jõgeva 22. september 2004, 00:00

PKC Group, millest Harju Elektrile kuulub kümnendik, korraldab fondiemissiooni ja maksab 0,5 euro suuruse lisadividendi, mis peaks toetama mõlema firma aktsia hinda.

Harju Elektrile kuulub 620 000 aktsiat, seega teenib firma dividendidena 4,85 mln krooni. Iga senise aktsia kohta emiteeritakse kaks aktsiat juurde. Seega Harju Elektrile kuuluvate aktsiate arv suureneb 1,86 miljoni väärtpaberini.

Fondiemissiooni tulemusena jääb investori portfelli maht samaks, aktsiate arv suureneb ja väärtpaberi turuhind langeb sama palju. Näiteks kui investori portfellis on üks aktsia, mis maksab 300 krooni, siis pärast fondiemissiooni on tema valduses kolm aktsiat, mille turuväärtus on 100 krooni.

Statistiliselt on aktsia hind peale fondiemisiooni tõusnud. Tegemist on psühholoogilise mõjuga investoritele, mille kohaselt meelitab madalam aktsia hind investoreid ligi. Lisaks paraneb aktsia likviidsus.

Dividendide maksmine on samuti positiivne, kuna see muutub reaalseks rahavooks. PKC Groupi aktsiate ümberhindlusest saadav kasum on küll paberi peal kirjas, kuid reaalne rahavoog tekib alles väärtpaberite müümisel. Kasum võib suureneda või väheneda vastavalt turusituatsioonile.

Tallinna börsil kauplesid väikeinvestorid aktiivselt Harju Elektri aktsiatega, mis tõusid tähelepanu keskpunkti PKC Groupi fondiemissiooni tõttu.

Harju Elektri aktsiaga sooritati üheksa tehingut, mis andsid käibeks 343 000 krooni. Väärtpaberi hind kallines 0,43 protsenti, 110,62 kroonini.

Kõige enam sooritati tehinguid Hansapanga aktsiatega, kuid aktsia hind jäi muutumatuks. Hansapanga aktsia käive ulatus 8,1 miljoni kroonini ja see oli ainuke väärtpaber, mis suutis miljoni krooni piiri ületada.

Napilt jäi antud tasemest puudu Eesti Telekomi aktsial, millega sooritati tehinguid ligi 900 000 krooni eest. Telekomi aktsia hind tegi läbi minimaalse muutuse, kerkides 0,15 protsenti, 107,96 kroonini.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing