Viimsi kuningate meeskondlik jooks võimule

Gea Velthut-Sokka 22. september 2004, 00:00

Viiest mehest kolm on tüüri juures olnud juba 1993. aastast, kõik said taas võimule 1999, mil äsja loodud Viimsi Ettevõtjate Liidu ridades kandideeris praeguste volikogu liikmete Madis Saretoki ja Ants Savesti kõrval ka hiljem maksupettuse tõttu kriminaalsüüdistuse saanud Aivar Osa.

Üksteise eest hoolitsevad Viimsi kuningad hästi. Kui vallavalitsusse palga peale ei pääse, leitakse sõbrale koht mõnes valla ametis. Nii näiteks töötab Raivo Tomingas maa-ameti juhatajana, olles üle võtnud praeguse volikogu esimehe Madis Saretoki töö. Kui praegune vallavanem Enn Sau pidi abivallavanema palgast loobuma ja volikogu lihtliikmeks hakkama, leiti talle kiiresti koht Viimsi Soojuse nõunikuna. Savest juhib aga munitsipaalettevõtet Viimsi Saared.

Kuigi Metsma, Saretok ja Savest said volikokku Viimsi Ettevõtjate Liidu nimekirjas, tegeleb otseselt ja avalikult äritegevusega vaid Savest. Teised kuningad on oma ärid tänaseks kas maha müünud, omavad passiivset osalust või kasutavad variisikuid. Enamik vaatlusalustest on elupõlised Viimsi elanikud ning osanud kasu lõigata kunagise Kirovi kalurikolhoosi lagunemisest 90ndate alguses.

Hariduselt tsiviilehituse spetsialist Enn Sau töötas 90ndate aastate alguses Pirita Olümpiapurjespordikeskuse ehitusdirektorina. Esmakordselt püüdis Viimsi volikokku pääseda juba 1993. aastal Isamaa nimekirjas, kuid ebaõnnestunult. 1996. aastal kandideeris ta juba Reformierakonna ridades ning sai abivallavanemaks, samal aastal müüs ta oma osaluse Ameerika autode ja elektripliitide müügiga tegelevas ASis Viro Co. Aasta hiljem ostis Sau Naissaarele 3800ruutmeetrise krundi. Ka järgmistel valimistel saatis teda valimistel edu ning Sau sai volikokku. Et volikogu lihtliikmele erinevalt abivallavanemast palka ei maksta, töötas ta samal ajal päiksepoolses toas ? AS Viimsi Soojus nõunikuna. 2002. aasta valimistel saatis teda taas edu ning Saust sai vallavanem.

Kolleegid ja tuttavad iseloomustavad Saud kui väga head suhtlejat, rahulikku meest, kes armastab ilusaid autosid. Praegu sõidab Sau küll vana Mazdaga ? ?Omal ajal oli mu firmal Ameerika autosid küllaga, sõitsin siis nendega ja endale polnud vaja osta,? põhjendab ta.

Sau on eelmise vallavanema Kaido Metsma peamine oponent ja rivaal. Oli ka üks Viimsisse ringraja ehitamise initsiaatoreid, osales töögrupis koos Ants Savestiga. Tema tööstiili iseloomustab alati ja kõikjal kohalviibimine ? Sau tuleb ka neile koosolekutele, kuhu tal tegelikult vallavanemana asja polegi. Väline omamehelikkus peidab enamat, tõeline tagatoamees.

Ainus Keskerakonna esindaja selles seltskonnas. Põline Viimsi mees. Alates 1980. aastast töötas Rohuneeme taaratsehhi juhina. Oli üks neist, kes kolhoosi likvideerimisel aitas plekktaaratööstuse varade baasil moodustada ASi Printtare. Tomingas ja mitmed tema sugulased omasid aastaid väikest, kuid kindlat osa Printtare aktsiatest, Tomingas ise oli kuni 2001. aastani ettevõtte juhatuse esimees ja peadirektor.

1993. aastal sai volikokku valimisliidus Meie Kodu, sealt algas ka koostöö praeguse volikogu esimehe Madis Saretokiga, 1996. ja 1999. aastal kandideeris edukalt volikokku valimisliidus Viimsi.

1999. ostis abikaasaga maad Püünsis. Samal aastal proovis kätt ka kalakonservide tootmise äris, juhatades lätlasele Vaja Bidzadzele kuuluvat firmat OÜ Megapolis, kuid ettevõtmine ebaõnnestus. 2002. aastal astus Keskerakonda, kuid volikokku ei pääsenud. Asus aga tööle valla maa-ameti juhina. Armastab petanque?i mängida.

Alustas karjääri vallas ametnikuna ? maa-ameti insenerina.

1996. aastal sai valla maa-ameti juhiks. Alates 1999. aastast volikogu esimees.

Ametlikult pole seotud ühegi äriga, ka esimese läbipaistva kinnisvaratehingu tegi alles eelmise aasta septembris, kui omandas Lubja külas 1700 ruutmeetrit elamumaad. Majandushuvide deklaratsiooni järgi pole tal mingit vara ega sissetulekut peale 15 000kroonise ametipalga, abikaasa nimel oleva 2001. aasta Mitsubishi ning ?koda Fabia.

Samuti isiklik ja lähedane sõber Aivar Osaga.

Kehalise kasvatuse õpetaja haridusega Viimsi mees oli 90ndate aastate alguses Kirovi kolhoosi spordiosakonnas tööl Savesti alluvana. Volikogus juba alates 1993. aastast, kandideerinud nii Viimsi Ettevõtjate Liidu kui ka Reformierakonna ridades. Eelmine vallavanem. Täna on volikogu liige ja OÜ Viimsi Haldus projektijuht.

Ants Savesti isiklik ja lähedane sõber ning kunagine äripartner ? oli Savesti kõrval kurikuulsa Same-Spordi üks asutajaid. Same-Spordi ja valla vahelise spordihoone rendilepingu sõlmimise ajal oli tema vallavanem. Isiklik tuttav ka Aivar Osaga, kes sai kuulsaks maksupettustega ja Lennart Merile maja ehitamisega.

Tuttavad iseloomustavad Metsmad kui autoritaarset ja iseteadlikku meest, kes ei talu kolleegide-alluvate seas isetegevust või arvamuse avaldamist.

Ettevõtjate Liidust volikokku pääsenutest ainus reaalset äritegevust omav poliitik, volikokku pürgis esimest korda ja kohe ka õnnestunult 1999. aastal. Ühtlasi teenib lisapalka munitsipaalettevõttes Viimsi Saared.

Kunagine Kirovi kolhoosi spordiosakonna juht, kolhoosi lagunemisel erastas vana spordihalli ja selle juurde kuuluva staadioni. Spordihallist tegi hotelli Athena, staadioni vahetas teise, vallale kuulunud ja 15 korda suurema maatüki vastu ning hotelli kõrvale lasi vallal ehitada uue spordisaali. Tihedalt seotud endise vallavanema Kaido Metsmaga, kelle vallavanemaks olemise ajal sõlmis nii mõnedki soodsad lepingud valla ja Same-Spordi vahel.

Artikli kirjutamisel on kasutatud avalikke allikaid, nagu äriregister, ettevõtteregister ja kinnistusregister, vesteldud vaatlusaluste tuttavatega ning saadetud e-kirjad faktide kontrollimiseks ning kommenteerimisvõimaluse andmiseks. E-kirjadele vastasid Enn Sau ja Madis Saretok, vastamisest loobus Ants Savest ning ei reageerinud Kaido Metsma ja Raivo Tomingas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing