Endlas esietendub muusikaline komöödia ?Suudle mind, Kate!?

Christel Karits 24. september 2004, 00:00

Esimesed meie hulgast saavad sellele küsimusele vastuse sel laupäeval, kui Pärnus Endla teatri suures saalis esietendub Cole Porteri ning Bella ja Samuel Spewacki muusikaline komöödia ?Suudle mind, Kate!?

Brodwayl 1948. aastal esietendunud ?Suudle mind, Kate!? on täis näitemängu sõna otseses mõttes.

Produtsent ja lavastaja Fred Salliste (Jaan Rekkor) on jõudnud oma väikese näitetrupiga Shakespeare?i näidendil põhineva muusikali ?Tõrksa taltsutus? esietenduse künnisele. Ta on külalisstaariks kutsunud andeka, kuid kapriisse Lilli Paag-Salliste (Piret Rauk), oma endise abikaasa. Saabub ootuspärane esietenduse õhtu, kuid kõik ei laabu sugugi ootuspäraselt. Mitmete segaste kokkusattumiste tõttu vallandub sekelduste ja tragikoomiliste olukordade jada ning mis kõige ootamatum ? isiklikke suhteid hakatakse klaarima otse laval!

Endla teatri dramaturgi Kiti Kauri sõnul näitab Eesti oludesse seatud teater teatris lavalugu oma produtsendist peategelase püüdlike pingutuste toel ilmekalt, kui mõõtmatuks-mõõdutuks on arenenud kodumaine muusikalibuum.

?Võib-olla on selline mõte kusagil tõesti kirjas,? ütleb paar päeva enne esietendust lauluproovist telefonile tulnud peategelast kehastav Jaan Rekkor. Ta tunnistab, et ei laula hea meelega ning selles mõttes on ?Suudle mind, Kate!? hea väljakutse ja kogemus. ?Ma ei ütle, et inimesed ei peaks muusikale vaatama või et need, kellele muusikal meeldib, kuidagi rumalad oleksid,? lisab ta. Rekkor ise muusikali ei vaata ja peab seda ?anri mõttetuks. ?Minu jaoks on täiesti mõistetamatu, miks kahel jalal seisev inimene peab korraga poole vestluse pealt laulma hakkama,? põhjendab ta. Õnneks on ?Suudle mind, Kate!? võrreldes enamiku muusikaliste tükkidega erand, sest laval laulavad suures osas need osatäitjad, kes laulavad etenduse sees etenduvas muusikalis.

?Me teeme seda etendust nii ausalt, kui me oleme. Pigem on see iseendaga tõtt vaatamine,? ütleb Rekkor. Ta lisab, et ?Suudle mind, Kate!? sobib meele lahutamiseks kõigile, kes soovivad teatrist saada head energiat. ?Oleme trupiga õlg õla kõrval proove teinud, nii et vere maitse suus. Kollegiaalsus on tugev ja see kiirgab ka saali,? avab ta. Laias laastus räägibki etendus sellest, et teatritrupp on hoolimata selle sees valitsevatest kirgedest väga kokkuhoidev ja väga armas seltskond.

See seltskond võib Jaan Rekkori isikus kinnitada, et esietenduseks ollakse valmis. ?Ma ei oska küll muusikali hinnata, kuid olen üllatunud, kuidas mõned kolleegid laulavad. Muidugi ei küüni me lauljatena muusikaliartistide tasemele. Laulame nii, nagu Eestis muusikalides lauldakse,? ütleb ta.

Muusikalise komöödia ?Suudle mind, Kate!? on lavaküpseks teinud Neeme Kuningas, kelle käe all on Endla teatris varasemal ajal valminud kaks publikupreemiaid pälvinud menumuusikali ? Marguerite Monnot? ?Irma? ja Vetemaa/Vinteri/Kuninga ?Suvitajad!?.

Komöödia ?Suudle mind, Kate!? lavastaja Neeme Kuningas teeb siira komplimendi etenduses osalejatele. ?Tajusin väga head trupivaimu. Kohati tundsin näitlejate meeleheitlikku soovi iga hinna eest endast parim anda. See üllatas,? ütleb ta paar päeva enne esietendust.

Kuningas kinnitab, et lavastaja seisukohalt on tükk valmis ja nüüd on kõik näitlejate teha. Kuna publikuga proovi pole veel olnud, ei oska ta ennustada, kuidas lugu minema hakkab. ?Materjal on oma kullaproovi poole sajandi jooksul üle elanud ja näitlejad on andnud suure panuse,? eeldab lavastaja pigem edu.

Kuigi tegu on muusikalise komöödiaga, on etenduses ka traagilisi momente. Nii võib öelda, et lugu räägib elust enesest.

?Teine oluline moment puudutab muusikali kui sellist. Muusikal näib olevat kui võlusildikene. Kui selle tükile külge kleebid, jääb mulje, et inimesed on valmis mida iganes vaatama,? avab Kuningas. ?Oleme püüdnud etenduse teha ausalt, aga koomilises võtmes. Kindlasti ei tee me kolleegide vastu sihitud jämedat kriitikat. Iga teatrikülastaja saab ise aru.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing