Mäed kutsuvad

Urmas Vaino 24. september 2004, 00:00

Suusakuurorti on tee mind viinud kolmel korral. Kahel esimesel aastal organiseerisid sõbrad mind Slovakkiasse, möödunud kevadel töökaaslased Rootsi Aresse. Slovakkia-reisid olid üsna pöörased, see reis sobib väga hästi neile, kes tahavad pidutseda.

Arvestades Slovakkia hindasid, on lõõgastumine seal igati taskukohane. Lõpuks meil kujuneski välja selline rütm, et päeval suusatasime, enne õhtu saabumist käisime poes ning siis läks suuremaks tralliks.

Selles mõttes oli Rootsis natukene keerulisem, sealsete hindade ja sõidukulude juures tuleb arvestada umbes kahekordsete kulutustega võrreldes Slovakkia-reisiga. Sellega seoses ei ole raske ära arvata, kuhu sellel aastal sõita plaanime. Viimast korda Slovakkiasse, hiljem saame ehk nii rikkaks, et läheme juba lennukiga Alpidesse.

Oleme käinud suusatamas üsna mitu aastat. Pärast reise Skandinaaviasse otsustasime proovida ka Slovakkias suusatada. Reis sinna pakkus palju elamusi, lisaks suusatamisele külastasime koopaid ning pidasime uusaastapidu. See oli ka parim osa sellest reisist. Slovakkia mäed on üsna ?kurjad? ja ei sobinud meile seetõttu päris nii hästi, kui ootasime. Lastega peredele pole Slovakkia ehk parim, küll aga neile, kes on tulised ekstreemsportlased ja otsivad tugevat adrenaliinilaengut.

Lapsed tuleks reisile kindlasti kaasa võtta. Meie pere esimese suusareisi ajal oli üks 5- ja teine 7aastane. Ja mis seal salata, nemad said alguses mäe peal palju paremini hakkama kui mina.

Soomes on üks hea suusakoht, mille nimi on Taivalkoski. Sattusin sinna algajana ja jäin väga rahule. See on hea koht õppimiseks, kuna inimesi on suhteliselt vähe. Nõlvasid on neli ja sellest algajale piisab.

Mökki rent ei ole väga kallis. Kiiretele ja edukatele õppijatele on ümberkolimiseks sobilik keskus samuti olemas, Iso-Syöte, kuhu tasub minna siis, kui asi juba selge. Seal on ka nõlvu oluliselt rohkem.

Esmane tutvus suusatamisega oli meil Rootsi suurimas suusakeskuses Ares. Sealsest keskusest on meeles, et kogu info mäe peal oli rootsikeelne. Toolidega tõstukeid oli vähe ja raja korrashoid ei olnud ka kõige parem. Tihti oli rada juba hommikul jäine, mis tegi sõidu pingeliseks. Olid valgustatud rajad, kus sai hilisõhtuni suusatada.

Paar korda oleme viibinud Austria suusakeskustes Zell am Sees ning Mayerhofenis. Sealsetes keskustes on afterparty?d väga moes. Mõnus on koos teistega hõõgveini juua ning suusasaabastes tantsida. Ehkki järgmisel päeval võivad jalad päris valusad olla. Päev mägedes lõppes kell viis. Oli kohti, kus mägedest ei tulnud külla ühtegi laskumist, mistõttu pidid kindlalt viimasele tõstukile jõudma. Rajad olid hooldatud, kuid paari tunniga sõideti need kohati jäiseks ning vaaludesse. Nägime rajahooldusmasinaid ka päeval tööd tegemas.

Soome mäekeskustest oleme kõige enam viibinud Himoses. Ka Rukal, Pyhal ja Sallas. Sealne raja kvaliteet on vast kõige parem olnud. On olemas valgustatud rajad. Kahjuks on laskumised suhteliselt lühikesed ja tõstukid on enamasti ankurtüüpi. Puudub afterparty.

Üllatav oli minu jaoks Slovakkia keskus Jasna. Läksin sinna väikese eelarvamusega, et ikkagi endine sotsialismimaa jne. Aga rajad olid üsna hästi hooldatud. Kahjuks oli neid veidi vähe. Tõstukid ei olnud muidugi kaasaegsed nagu Austrias, aga paar tükki oli selliseid ka. Hinnatase oli väga madal, mistõttu sai ennast hästi tunda. Suusahooldus ja muu taoline oli kõik kenasti olemas ja mõistliku hinnaga. Asjale lisas vürtsi kohalike kodune käitumine. Kui ikka kaks tõstukimeest omavahel tülli läksid, ega siis tõstuk ei sõitnud ning üles mäkke enne ei saanud, kui nende tüli otsa sai.

Võõrkeeli nad eriti ei jaganud. Ainult viietärnihotellis saime inglise ja saksa keele abil asjad selgeks. Vene keelt mõikasid nad ka mingil määral. Pigem oskasime meie kohaliku ja vene keele vahel paralleele tõmmata.

Olen käinud suusatamas Soomes Himosel ja Tahkos ning Prantsusmaal Alpides La Clusaz?s ja Chamonix?s. Väide, et Alpides on suusatada kallim kui Soomes, ei vasta üldjuhul tõele selles mõttes, et nii mäepilet kui ka varustuse rendihinnad on Alpides suurema konkurentsi tõttu isegi odavamad kui Soomes ja öömajagi võib leida üsna mõistliku hinnaga.

Kui varustus võtta mitmeks päevaks ja mitte otse tõstuki alt, vaid näiteks naaberkülast, on võimalik saada täisvarustus kätte 15 euro eest päevas. Kuid isegi otse mäe all on varustuse laenutus mõne euro võrra soodsam kui Soomes, rääkimata mäepiletist. Eri raskusastmega mägede arv on Alpides oluliselt suurem, mistõttu on väljakäidavate eurode suhe saadavasse elamusse võrreldamatult parem. Loomulikult, kui arvestada suusareisi eelarvet kui tervikut, on Soome suusatama minek väiksema transpordikulu võrra kahtlemata odavam.

Mis aga Chamonix? puhul meeldis, oli see, et seal leiab sobiliku nõlva nii algaja kui ka proff ja kui näiteks ilm on all kehv, siis tõustes mäetippu, paistab päike. Kuna ka üleval on väga palju erinevaid nõlvasid, siis ei pea enne õhtut üldse alla tulemagi. Sadagu seal siis vihma või lund.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing