Ülo Toomsalu • 23. september 2004 kell 6:43

Virumaa Teataja: Eesti mahekama võib jõuda ?veitsi

Endine AS Cibus on jõudnud juba väga lähedale koostööleppele ?veitslastega, et hakata mahedalt kasvatatud teraviljast valmistama nn mahekama.

?Iga päev ootan ?veitsist kõnet,? ütles teisipäeval praeguse ASi Pere Leib Pärnu tütarfirma tootmisjuht Toomas Mölder, kelle meelest on rõõmustada veel ennatlik, kirjutas Virumaa Teataja.

Pärnu kamategijad said ?veitslastega jutule Agrobalti messil. Kui suur peaks olema lepingu sõlmimise puhul kama ja selleks vajaliku teravilja kogus, Mölder ei osanud öelda. ?Vaevalt et see vaid paar tuhat tonni on,? arvas ta.

Et kama tegemiseks läheb vaja mitut sorti vilja, on mahekasvatajail lootust veidi kallimalt seda ka müüa. Porkuni mahepõlluühistu üks juhte Hiile Hiie paneb lootused rukkile. ?Praegu on meil saak kuivatis, kui vaja, saame kohe müüa,? kinnitas ta.

Eesti mahelihaühistu juht Jaan Nõmmik kurtis, et eestlastel endil napib mahejuurikate ja muu tavalisest kallima toidu ostmiseks raha, sest mahetoit on 10 ? 30% kallim kui tavaline. Seda sellepärast, et põllule ei tohi anda mineraalväetisi ja keemilisi umbrohutõrjevahendeid ning saak jääb väiksemaks.

Välismaal tahetakse saada jälle liiga suuri koguseid, mida Eestist kokku ei saa. Prantsusmaale võiks Nõmmiku sõnul iga nädal anda 20 tonni veisefileed. ?Hea, kui me selle koguse kuu ajaga kokku saame,? nentis Nõmmik.

Hetkel kuum