Kommunikatsioonidega krundi ostmine isetegemisest soodsam

Enn Tosso 27. september 2004, 00:00

Rime Kinnisvara turundusjuhi Andres Ligi sõnutsi näitab nende firma viimase aja kogemus seda, et üha vähem ostetakse vaid krunt, et siis ise vajalikud tööd ja liitumised teha. ?Sellised kliendid on enamasti madalama ostujõuga inimesed, kes üritavad ise odavalt hakkama saada. Ise tehes on võimalik kokku hoida ehk tööjõu pealt, muud kulud aga on pigem suuremad võrreldes arendaja poolt pakutuga ning lõpptulemus osutub ikkagi kallimaks,? sõnab Ligi.

Tema sõnutsi on ostjad viimasel ajal tunduvalt teadlikumaks ja nõudlikumaks muutunud ning pigem ikkagi ostetakse täisteenust ja garantiid, et arendaja ka kõik lubatu ellu viib.

Ligi sõnul paneb krundi hinnale aluse esmajoones asukoht ehk see keskkond, milles krunt asub. ?Mida rohkem lisahüvesid piirkond pakkuda suudab, seda suurem on krundi algväärtus. Olulise osa hinnast moodustavad ligipääsetavus, olemasolev haljastus ja piirkonna kriminogeenne taust,? räägib Ligi.

?Kommunikatsioonide maksumus sõltub paljuski sellest, mis mastaapides ehitatakse ? mida suuremat piirkonda välja arendatakse, seda väiksemaks jäävad püsikulud ühe krundi kohta,? sõnab ta. Lisaks suudavad arendajad tänu suurtele mahtudele saada olulisi allahindlusi töödelt, materjalidelt ja teenustelt, mida üksiküritaja kindlasti ei saa. Kommunikatsioonide olemasolu mõjutab krundi hinda oluliselt ja hinnavahe võib olla 25% kuni kohati 50%, hindab Ligi.

?Sellisel juhul võivad osa krunte vahetada omanikke üpris soodsal hinnatasemel. Võiks lühidalt öelda, et krundi väärtus seisnebki kommunikatsioonide olemasolus või võimalustes ja ehitusõiguses,? sõnab ta.

Eesti Ühispanga eralaenude arendusjuhi Triin Messimase sõnul eelistavad kliendid krundi valikul asukohta. ?Praegu ei tähelda, et valdavalt valitaks kommunikatsioonidega krunte. Ostetakse mõlemaid,? sõnab ta. Kui krunt on ilma kommunikatsioonideta, siis jälgib pank Messimase sõnutsi laenutaotluse analüüsimisel, kas kliendi eelarves on arvestatud ka kommunikatsioonide rajamiseks vajalike summadega.

ERI Elamispindade Kinnisvara juhataja Mart Saa sõnab teemat kommenteerides, et ostes koos kommunikatsioonidega pääseb inimene paljudest asjaajamistest ja seega on tal lihtsam ja mugavam osta koos kommunikatsioonidega. ?Samas ostes koos kommunikatsioonidega tuleks ka uurida, kes hakkab nende eest tulevikus hoolt kandma ja kes teenuse kvaliteedi eest vastutama. Tihtipeale võib see tulevikus osutuda problemaatiliseks, kuna ei määrata eelnevalt ära hooldamise ja teenuse kvaliteedi tagamise eest vastutavat ettevõtet,? räägib Saa.

Uus Maa Kinnisvara hindaja Monika Kuntseli sõnul on eelistatumad kommunaalidega krundid. ?Juhul kui on tegemist suurema maa-alaga, arendusprojektiga, tasub rajada kommunaalid, üksi tehes aga mitte,? sõnab ta. Kuntseli sõnutsi arvestatakse tehnovõrkude rajamismaksumuseks ligikaudu 100 kr/m krundi pinnaühiku arvestuses, sõltuvalt asukohast ja kruntide arvust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing