Lastehoiuvõimalused tööl jäävad loomata laste vähesuse tõttu

Merike Lees 27. september 2004, 00:00

Äripäev küsitles töötajasõbralike firmade TOPi esikümne ettevõtteid, kus leiti, et lastehoiu idee on tore ja lapsed töökohal teretulnud, kuid nende jaoks eraldi ruumi sisustamine oleks liigne kulu, kuna lapsi on siiski liiga vähe.

Auser Auto personalijuhi Kairi Tina sõnul oleks tore, kui töötajad saaks lapsi tööle kaasa võtta. Kui ettevõttes on piisav arv lapsi, kes vajavad hoidmist, on kasulik teha lastele tuba, nentis Tina.

Tina sõnul on Auser Auto suhteliselt väike firma ja eelkooliealisi lapsi ning päris väikseid on ainult mõned, mistõttu ei ole lastetoal mõtet. ?Kui laste arv ettevõttes kasvaks, siis kindlasti oleks selline tore koht ettevõttes vajalik ja meeldiv,? märkis Tina.

Holmen Metsa personalijuhi Ülle Kärtna sõnul on lastehoid põhjendatud, kui on tegemist piisavalt suure laste arvuga ehk 7?15 lapsega. Lapse töökohal hoidmist võiks ettevõte soodustada eelkõige odavamate päevahoiuteenustega, märkis ta.

Holmen Metsas oleks lastehoid teoreetiliselt võimalik ka praegu, kuid selle takistuseks on töötajate paiknemine erinevates Eesti maakondades, mistõttu tuleb ühe osakonna peale vaid paar väikelast, selgitas Kärtna.

Kärtna sõnul ei saaks ettevõte lapse hoiuvõimalusi ise luua. Alternatiiviks peaks riik soodustama ka tööandja poolt töötajale kompenseeritud alternatiivse laste päevahoiuteenuse eest tasumist, pakkus Ülle Kärtna.

?Kuna meil on töötajaid vähe ? 18 ? lahendame nende probleeme individuaalselt,? kinnitas Kärtna.

Seni on nii Auser Auto kui ka Holmen Metsa töötajate lapsed oodatud igal aastal toimuvatele firma suvepäevadele, kus neil on ka oma üritused. Samuti on igal aastal jõulude ajal firma lapsi nii kommikotiga meeles pidanud kui ka muid erinevaid üllatusi valmistanud.

Kalevi lastetoa mõte sündis uut tehasehoonet kavandades, rääkis Kalevi suhtekorraldusjuht Ruth Roht. Vanas majas puudus sobiv ruum lastetoa sisse seadmiseks, uude kontorisse oli see võimalik aga luua. Algne lastetoa idee pärines ettevõtte juhataja Oliver Kruudalt, kellel on ka endal kolm last.

Lastetoas käivad mängimas siiski peamiselt kontoritöötajate lapsed, kuna tootmisruumid jäävad selleks liiga kaugele, et sealsed töötajad oma lapsi siia tuua saaksid. Lapsel on keeruline vajadusel ka lastetoast kinnisesse tootmistsooni vanema juurde pääseda.

Mõnel päeval on lastetoas kolm-neli last, mõnel päeval ei ühtegi. Ka Kruuda enda noorimat last on lastetoas nähtud.

Lastetuba on sisustatud lastele vaba aja veetmiseks. Seal on erinevaid mänguasju, lauamänge, konstruktoreid, videofilmide vaatamise võimalus, joonistamisvõimalus. Töötajad saavad oma lapsed siia tuua, kui neid pole mingil põhjusel võimalik lasteaeda või kooli saata. Tegemist pole siiski lasteaiaga, mis iga päev kellaajaliselt töötab. Hoidjatädi lastetoas pole, kuna avatud bürooruumist on läbi klaasseina laste toimetamised kogu aeg hästi näha. Samamoodi on lastel võimalik jälgida täiskasvanuid.

Lastetoa loomise üks mõte oli selles, et tööle kaasavõetud laps ei segaks emal ja tema kolleegidel töö tegemist. Piisavalt huvitavad mängimisvõimalused hoiavad lapse lastetoas ehk eemal töötegijatest. Seda veel eriti siis, kui mängimas on korraga rohkem kui üks laps.

Kui lapsel siiski tekib soov vanema juurde minna, teeb ta seda reeglina hästi vaikselt ? avatud kontori õhkkond mõjub üllatavalt distsiplineerivalt. Ilmselt seetõttu, et ka täiskasvanud suhtlevad siin tavapärasest vaiksema hääletooniga.

Kalevi lastetuba on loodud lihtsate vahenditega ning suurte spetsiaalsete kulutusteta. Sisustuses on kasutatud diivaneid ja laudu, mis pärinevad ettevõtte endisest kontorist, samuti olid teler ja videomakk juba varem olemas.

Mänguasjadest on paljud lastetoale kingitud, samuti on töötajad toonud oma suureks kasvanud laste mänge, videokassette multifilmidega jm. Toas on olemas ka ettevõtte sümboolikaga mänguasjad, nagu Mesikäpa mängukaru ja Kommilaeva mudelautod.

Lastetoal on ka lisaväärtus ? seda saab ka muuks otstarbeks kui vaid laste ajaveetmise kohana hästi ära kasutada. Näiteks loomingulisust nõudvate koosolekute ja ajurünnakute läbiviimiseks. Kalevis peetakse aeg-ajalt ikka lastetoas selliseid töökoosolekuid, mis vajavad vabamat õhkkonda, kui suudab pakkuda range nõupidamisteruum.

Kalevi lastetoa mõte on igavesti vahva ja tänuväärne: ikka võib ju tekkida situatsioon, kus lapsevanemad vajavad oma järglasele tunniks-paariks kohta ja tegevust.

Nii ongi Kalevi emmedel-issidel lahendus olemas ? meie lastetuba.

Sonja-Marie on mõned korrad olnud meie lastetoas, seal saab ta mängida legodega, vaadata multifilme ning kuulata Pipi-jutte.

Vanematele lastele on paras pähkel ja väga atraktiivne puslede kokku panemine. Veel on vahvaks ajaviiteks suuremale seltskonnale Aliase mäng. Lisaks saavad kõik lapsed loomulikult ka kommi süüa. Ja emmel on samal ajal olnud võimalus keskenduda tööle.

Siiani on lapsed selle vägagi omaks võtnud ja hea meelega toas mänginud. Samuti on Sonja-Mariele siin meeldinud, sõpradele-tuttavatele ütleb ta ikka, et temal on Kalevis oma tuba...

Rahvastikuministri büroos on välja töötatud lastehoidu soodustavad meetmed ettevõtluses, nende hulgas ka lastehoiualaste investeeringute vabastamine erisoodustusmaksust.

Rahvastikuminister peab seda ideed tutvustama koalitsioonipartneritele. Seejärel arutab ettepanekut ministeeriumidevaheline demograafia komisjon, mis ei ole veel koos käinud. Pärast seda on teada meelsus ja see, mida edasi teha.

Ravastikuministri ettepaneku mõte on selles, et maksukoormuse kergendamisega luua lastehoiuvõimalusi töökohtadel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing