Suuresta golfiväljak raskuste tõttu paljudele võlgu jäänud

Krista Taim 27. september 2004, 00:00

Eesti Golfi Liit kaalub Suuresta Golfiklubi liidust väljaheitmist, juhul kui pretensioonid leiavad kinnitust ning Suuresta arendaja kahjustab oma tegevusega golfi ja seeläbi ka golfiliidu mainet.

Golfi Liidu sekretäri Henry Talviku sõnul on Suuresta kohta käivad jutud kogu Eesti golfielu häirivad.

2003. aasta sügisel alustas peamiselt Soome omanikest koosnev OÜ Gotalf Suuresta külas 74hektarilisele maale golfiväljaku ehitust. Golfiväljakut haldava Golfesti omanik OÜ Gotalf on investeerinud väljaku arendusse 15,6 miljoni krooni. Plaanide kohaselt peaks valmima 27 rajaga väljak, klubihoone ja parkla. Eesmärk oli avada septembris 9 mängurada. Praegu on mängukõlbulikud kolm rada.

Golfiväljaku esimeseks peatöövõtjaks oli Soome firma eesotsas Juhani Raiskiga. Jõudnud esimese etapi töödega ühele poole, sõitis ta Soome tagasi ning koostööd just heas valguses ei meenuta, sest raha on kuu aega saamata.

Anonüümseks jääda soovinud töötaja sõnul algasid makseraskused kohe tööde alguses. Tekkisid võlad alltöövõtjatele ja hankijatele, hiljem ka töötajatele. Sõlmiti palju suusõnalisi kokkuleppeid ja kuna otsustaja, Gotalfi juhatuse esimees Teijo Ensio Homan oli pidevalt kättesaamatu, jäidki paljud lubadused õhku.

Suureks majanduslikuks löögiks kujunes kahe aktsiaemissiooni läbikukkumine.

AS Golfest moodustati 2002. aastal, kui OÜ Gotalf omanike peas küpses aktsiamüügi plaan. Peagi trahvis finantsinspektsioon Gotalfi aktsiamüügi reeglite rikkumise eest 30 000 krooniga. Turujärelevalve osakonna juhataja Kristjan-Erik Suurväli kinnitusel rikuti avaliku pakkumise reegleid.

2004. aastal alustas OÜ Gotalf golfiväljakut haldava ASi Golfest kaudu aktsiamüüki neljas etapis, mis oleksid pidanud ehitustegevuse jätkamiseks täiendavat raha sisse tooma. Aktsiamüük algas aprillis ja lõpeb 30. septembril. Praegu on käimas neljas etapp, müügil on 100 aktsiat väärtuses 7,7 miljonit krooni.

Aktsiaid on õnnestunud müüa 400 000 krooni eest.

Need, kes aktsiaid ostsid, ootasid ärevusega, millal need neile üle kantakse. Augustis 84 000 krooni eest aktsiaid ostnud Kai Milvek sai aktsiad kätte 22. septembril.

?Sõbrannad ostsid varem ja kui aktsiat üle kantud polnud, käisime isegi vahepeal vaatamas, mis toimub. Aga kui nägime, et ehitus käib, siis rahunesime maha,? rääkis Milvek.

Tänini pole aktsiaid üle kantud Anne Petterile, kes meenutas, et aktsiamüügi protseduur erines tavapärasest. ?Tavaliselt kannad raha üle, teatad panka ja aktsia kantakse üle. Seekord aga tuli teha väärtpaberikonto haldurile kiri, mida ka tegin. Hiljuti teatati, et pean korraldust kordama,? meenutas ta.

Ainus OÜ Gotalf eestlasest omanik, TTÜ majandusõppetooli õppejõud Alari Purju distantseerub probleemist ja tunnistab, et majandusasjadega tegelevad Soome-poolsed omanikud. ?Oh, ma ei tea seda viimast seisu. Oktoobri alguses on omanike koosolek,? sõnas Purju.

Golfiväljaku suuromanik Teijo Ensio Homan ütles, et mingeid võlgu ühelegi ettevõtjale ei Eestis ega Soomes pole. Palgavõlgade kohta lastele märkis ta, et ilmselt siis polnud neil pangakontot või puudus pensionikindlustusega liitumine, teistele on raha välja makstud.

Põhjus, miks venis aktsiaemissioonis osalenutele aktsiate kanne, oli tema sõnul selles, et tehingu kinnitamiseks peavad nii ostja kui müüja korraga pangas olema.

Sügisel on plaan alustada järgmise üheksa välja rajamist ja selleks otsib firma laenu.

Ametlikult kinnitamata andmetel on Gotalf esitanud ka EASile taotluse, et saada 5 miljonit krooni abiraha golfiväljaku ehitamiseks.

Gotalfi makseviivituste tõttu on mõnedki ettevõtted keeldunud edaspidi kaupa väljastamast või küsivad ettemaksu.

ASi FEB raamatupidaja Viia Tammisaare sõnul kehtestas ettevõte Gotalfile tarnekeelu, kuna viis arvet on tasumata summas 45 000 krooni.

ASi Kivilux juht Enn Kikas kinnitab, et Gotalf on neile võlgu saadud kauba eest, summat nimetama ta ei soostu.

?Ühe arvega oli neil pikalt probleeme, ütlesid, et kaotasid ära, aga lubasid nüüd juba järgmiseks tähtajaks tasuda. Eks näis,? sõnas Kikas.

Väetiste ostu eest jäädi võlgu Kesko Agrole. Firma juht Tiit Jüriöö pole kaotanud lootust raha kätte saada. Võlasummat ei taha ta enne öelda, kui Gotalfile pankrot välja kuulutatakse.

OÜ-le Ekskavar on Gotalf võlgu 54 000 krooni. Müügijuht Siiri Vällingu sõnul on maksetähtaeg on ammu kukkunud. ?Tegemist pole esmakordse viivitusega. Vahepael oli ka probleeme, aga siis nad maksid ära, sest viisime oma kopa ära,? meenutab Välling.

OÜ ÜLE Kose teehoolduse teemeistri Vello Kilbi sõnul oli neil probleemi tasumata arvega pool aastat, alles pärast kõnet Soome tasuti sel kuul arve. ?Kui peaksime järgmisi töid tegema nõuame ettemaksu,? sõnas Kilp.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing