EPL: Astelpaju kasvatajad otsivad turustusvõimalusi

27. september 2004, 07:57

Viimaste aastatega on astelpaju istandike pindala jõudsalt kasvanud.

Sõmerpalu kandis 0,8 hektaril astelpajusid kasvatav Aleks Pai ei hoia ennast tagasi tänavuse aasta saagikust kirjeldades: ?See aasta on minu esimene tõeline saak ja ma ütleks, et see on fantastiline!? Pai sõnul sai ta mõnelt puult isegi kuni kakskümmend kilo marju, mille aitasid ära noppida sõbrad ja sugulased, kirjutab Eesti Päevaleht.

Anija vallas Alavere kandis seisab kolmel hektaril kümneid tonne marju veel puude küljes, sest kasvataja Tiit Jüriöö sõnul pole veel otsustatud, kas selle aasta saaki korjata. Põhjuseks see, et Eestis on puudu stabiilsest kokkuostu- ja korjesüsteemist, millega saaksid kasvatajad juba varakult arvestada.

Perepoeg Olavi Jüriöö sõnade kohaselt pole mõnekümnele tonnile Eestis veel turgu välja kujunenud, ekspordiks on see kogus aga liiga väike ning astelpajumarjade turustamiseks vajalikud külmutusseadmed kallid. ?Selge on see, et tuleb hakata ise midagi sellest marjast tegema, aga mida, ei oska veel öelda,? märkis ta.

Eestis on kaks võistlevat tulundusühistut, mis koondavad astelpajukasvatajaid ning tegelevad ka marjade kokkuostmisega. Neist tuntuim ja suurim on TÜ A-Mari, kes laulupeo ajal jagas pidulistele kümme tonni mahla tasuta.

A-Mari juhatuse esimees Lauri Aaspõllu lubab oktoobrist poodidesse tuua naturaalse mahla ja mahlakontsentraadi.

Eestis on astelpajuistandusi paarsada hektarit ja kasvatajaid mõnesaja ringis. TÜ A-Mari juhi Aaspõllu sõnul suudavad nad sellel aastal ilmselt varuda 200?300 tonni marju, millest enamikus valmistatakse toormahla ja mahlakontsentraati. ?Üksikud kogused lähevad Soome, kus näiteks viimasest valmistati mahlakontsentraati Koreasse saatmiseks,? rääkis Aaspõllu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing