Tollitava paki saab kätte ajakuluga

Rivo Sarapik 28. september 2004, 00:00

Projektijuht Kaimar Karu tellis Ameerika internetikauba-majast Barnes & Noble (www.bn.com) portsu raamatuid ja CD-plaate, kokku ca 4000 krooni eest. Eestisse jõudis tellimus lubatud 9?24 päeva asemel paari päevaga, ent Eesti-poolne klienditeenindus jättis kliendi arvates soovida. ?UPS on internetipoe valik, iseenesest olen firmaga rahul, sest pakk jõudis Eestisse uskumatult kiiresti,? selgitas Karu. ?Samas, kogu see süsteem, mis järgneb postipaki Eestisse jõudmisele, on ülimalt viletsalt organiseeritud. Osalised olid sõbralikud ja abivalmid, kuid kogu protseduur oli ülimalt arutu.?

Eelmiste tellimuste puhul, kui postituskulud olid väiksemad, tuli pakk Tartusse postkontorisse, kus tellija tasus ka käibemaksu.'

Maikuust alates saab ELi-välistest riikidest posti teel saata tollimaksuvabalt varasemast 300 krooni võrra vähem kaupa.

Näiteks Ameerikast saab 1. maist tollimaksuvabalt postiga 700 krooni eest ehk 300 krooni võrra vähem kaupa tellida kui varem, sest seoses ELiga liitumisega alanes posti teel saadetava kauba tollimaksuvaba määr.

Muudatus puudutab enim odavaid kaupu tellivaid kliente, näiteks raamatud, cd-plaadid, foto- ja elektroonikatehnika. Näiteks, kui enne 1. maid sai neli 250 krooni maksvat CD-plaati Ameerikast tellida tollimaksuta, siis täna saab kaks, napilt kolm.

Tollimaksu arvutamiseks on kaks varianti. Rahvusvahelises postisaadetises sisalduv kaup, mille kohta tuleb esitada kirjalik tollideklaratsioon, maksustatakse kas ühtse tollimaksu määraga 3,5 protsenti või ühtse tollitariifistiku maksumääradega, mis on igale kaubale erinevad. Tolliameti andmeil on kliendil õigus valida, kas tasuda ühtset tollimaksumäära 3,5 protsenti või kohaldada ühise tollitariifistiku tollimaksumäärasid, kui saabunud postisaadetise tolliväärtus jääb 45 ja 350 euro ehk vastavalt 705 ja 5477 krooni vahele. Postisaadetistele, mille väärtus ületab 350 eurot ehk 5477 krooni, kohaldatakse ühtse tollitariifistiku tollimaksumäärasid ja paki saajal on kohustus määrata pakis oleva kauba tolliväärtus

Käibemaksu üldine määr on kaupadele 18%.

Käibemaksu alandatud määr 5% kehtib valiku kaupade ja teenuste suhtes, näiteks raamatutele. Täpse loendi leiab Käibemaksuseadusest.

Väljastpoolt ELi Eestisse tulnud saadetised kuuluvad deklareerimisele niipea, kui nende tolliväärtus ületab 22 eurot ehk ca 340 krooni.

Paki saajat, kellega ei ole sõlmitud maakleriteenuslepingut või ei ole meil tema volitust kaubadeklaratsiooni vormistamiseks, informeeritakse kontaktandmete olemasolul saadetise saabumisest saadetise saabumise päeval ning täpsustatakse saadetise kättesaamise korda.

Saaja tulek Tallinnasse ei ole nõutud. Juhul, kui saadetise saaja ei soovi EKLT OÜ deklaranditeenust, tuleb tal ilmselt endal Tallinna lennujaama tollipunktis asju ajada.

Kogu kliendi loetletud tegevuste jada kirjeldab just sellist juhtumit ning selles osas ei erine UPSi kasutajatelt nõutud toimingud teistelt Tallinna lennujaama tollipunkti kaudu sisenevate saadetiste saajatelt nõutust, kuna nõudjaks ei ole ei UPS ega EKLT OÜ, vaid EV tolliseadustik ja Tallinna lennujaama tollipunkti töökorraldus.

ELi-siseselt liikuvad Euroopa Liidu staatusega kaubad suunduvad kohe kättetoimetamisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing