Konteiner tegi Ateenas Eesti logistikakorralduse kuulsaks

Rivo Sarapik 29. september 2004, 00:00

Olümpiakülla saadetud sini-must-valge 40jalane konteiner tõsteti Ateenas teistest eemale silmapaistvale kohale ning see tekitas kohapeal elevust. Kui EOK saavutusspordi divisjoni juht Martti Raju enne mänge kohale saadetud asju nõutama läks, polnud end tutvustada vaja, juba teati, et ta on Eestist.

Konteineris saadeti kohale nii EOK varustus kui ka televisioonitehnika, sportlaste varustus, toolid jms. EOK võttis Eestist kaasa ka näiteks mööbli, sest kohapeal pakuti küll rendivõimalust, ent soodsam oli mööbel siit osta. Näiteks kahe laua ja viie tooli rent kuuks ajaks oleks maksma läinud ca 30 000 krooni.

Kui olümpiale kolivad erinevad riigid ja esindused aegamööda, siis tagasi tuleb kolida 24?48 tunni jooksul. EOK varustus laaditi konteinerisse 30 minutiga. Näiteks televisiooni ülekandeseadmed peavad juba järgmisel päeval mõnes teises riigis töövalmis olema.

Kõiki kaupu siiski Eestist Kreekasse konteineris ei lähetatud, kiired saadetised, näiteks olümpialaste vormid, ETV tehnika, reklaammaterjalid ja igapäevased ajalehed, toimetati kohale lennukiga. Kullerifirma vahendusel sai olümpiakülas viibiv delegatsioon järgmise päeva lõunaks värsked ajalehed. Lennukiga lähetati kohapeale ka Kalevi ?okolaadi, mida Raju oleks konteinerisse laadinud, kuid logistikapartner soovitas mitte teha. Kuumus oleks Ateenas ?okolaadi üheks massiks sulatanud.

Olümpia logistikakorraldust hakati Schenkeri kontsernis ette valmistama poolteist aastat enne mänge. Projektijuhid kolisid olümpialinna kolm kuud enne algust, et logistikat kohapealt koordineerida. Olümpia logistikakorralduseks saavad kohaliku logistikafirma töötajad ca 3 cm jagu pabereid sisaldava kausta reeglitega erinevates olukordades reageerimiseks.

Kontserni olümpialogistikat koordineeriva meeskonna moodustavad suurematest riikidest 4?5 inimest riigist, kokku ca 100 koordinaatorit. Konkurss kontsernisiseselt kohtadele on suur. Kogu olümpialogistikat korraldavad Raju sõnul läbi aastate samad inimesed. See välistab võimalikud apsud ning kogemustega töötajad teavad, kuidas käituda ja mida teha.

Ehkki soojades riikides pole aeg sageli määrav, logistikas Raju sõnul jõudehetki või mõttetuid seisakuid ette ei tulnud. Füüsilist tööd tegevad töölised olid Ateenas aga venelased. Küll eksis delegatsioonile lennujaama vastu läinud buss autode surnuaeda, sest olümpiakülla sõidutati inimesed turvanõuete tõttu kõrvalteid mööda. Turvanõuded olid karmid ka olümpiakülas viibijaile, läbi valgustati nii konteinerid kui ka inimeste isiklikud asjad.q

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:45
Otsi:

Ava täpsem otsing