Andmete varundamine väldib suurt kahju arvuti rikkimineku või varguse puhul

Alar Pardla 30. september 2004, 00:00

Raske on soovitada parimat andmete varundamise riistvaralist või tarkvaralist lahendust ? tuleb välja selgitada konkreetse kasutaja vajadused ning valida lahendus vastavalt eelarvele. Odav lahendus on üldjuhul ebamugav kasutada, kallis lahendus seevastu võimaldab süsteemi algusest lõpuni automatiseerida.

Andmete varundamiseks on mitmeid meetodeid, alljärgnevaga püüamegi anda väikese ülevaate levinumatest viisidest, nende plussidest ja miinustest.

Kindlasti on veel lahendusi, mida siin artiklis ei ole mainitud, näiteks serverites ning kallimates lauaarvutites kasutatav RAID kettapeegeldussüsteem, mis kaitseb kasutajat kõvaketta katkimineku eest, dubleerides info kahele või enamale kõvakettale.

Ühe ketta töövõimetuks muutumisel on andmed siiski loetavad. Samas on isegi RAID võimetu varguse või loodusõnnetuse vastu.

Alati saab ettevõttes kasutada andmevarunduse planeerimisel spetsialistide abi. Tihti on parim lahendus mitut eri tehnoloogiat kasutav kombineeritud varundamine.

Näiteks failid, mis ei muutu kunagi, tuleks kirjutada üks kord DVD-plaatidele, harva muutuvaid faile kirjutada regulaarselt CD- või DVD-plaatidele, tihti muutuvaid faile aga peegeldada igapäevaselt mõnda FTP-serverisse või välisele kõvakettale.

Kui ei kasutata spetsiaalset varundamise tarkvara, siis peaks arvutikasutaja jagama andmete varundamisel andmed kategooriatesse. Esimesse kuuluksid mitte kunagi muutuvad failid, näiteks pildiarhiivid, aastaaruanded, mida muudetakse korra aastas. Teine kategooria oleks regulaarselt muutuvad dokumendid, näiteks nädala- või kuuaruanded. Kolmandasse kuuluksid iga päev muutuvad failid.

Faile, mis ei muutu kunagi või muutuvad väga harva, ei ole mõtet iga kuu, nädal või päev varundada. Harva muutuvate failide regulaarsest varundamisest loobudes kulub kogu protsessile vähem aega ja raha. Mida tihedamini dokumendid muutuvad, seda tihedamini tuleks neid ka varundada.

Nii andmete kui ka seadmete dubleerimine tagab üldiselt oluliste andmete säilimise.

Pakume lahendust, kus intranetti sisse ja välja logides peegeldatakse andmefailid (mitte kogu ketta sisu) töökoha- ja failiserveri vahel. Seega asuvad failid kahes kohas dubleeritult. Server kasutab RAIDi ? seega asuvad andmed serveris füüsiliselt kahel kettal. Failiserverist tehakse regulaarselt varukoopiaid digitaalhelikassettidele, mida hoitakse serveri- ja kontoriruumidest eemal vältimaks varukoopiate hävingut näiteks tulekahju korral.

Enamik kliente tunneb suurt vastumeelsust kallite seadmete soetamise suhtes. Tihti ostetakse parema meelega ülemusele uus sülearvuti kui spetsiaalne varukoopia tegemise riistvara.

Loomulikult on andmete varundamine kallis lõbu. Samas on korralik varundussüsteem odavam kui inimese aastate jooksul tehtud töö, mis võib hetkega kettalt hävida.

Üks meie klient tegi pikemat aega turvakoopiaid CDR-plaatidele. Alles siis, kui igapäevaste varukoopiate maht ulatus juba kolme CD-toorikuni ja täisvarukoopia jaoks oli vaja 12 CD-toorikut, otsustati eriseadme ostmise kasuks.

Kuigi aeg-ajalt kirjutatakse meedias varukoopiate vajalikkusest ja ka meie üritame oma kliente selles veenda, ei näe enamik kliente turvakoopia vajadust enne, kui esimest korda mõni kõvaketas hävib või mõni arvuti ära varastatakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing