Tehniline analüüs toetab Hansa tõusu jätku ja Bally langust

Raivo Sormunen 01. oktoober 2004, 00:00

Möödunud kuul tutvus investor Toomas tehnilise analüüsiga, et saada teada, kuhu tema investeeringud võiksid lähitulevikus liikuda.

Tehnilise analüüsi vundamendiks on aktsia hinna graafik. Graafikuid on mitmesuguseid. Kõige tavalisemad on joongraafikud, mida võib loost paremal näha mitmeid ning mille aluseks on väärtpaberi sulgemishind. Mõnevõrra keerulisem, kuid samas kõige enam kasutatav on tulpgraafik, kust võib lisaks sulgemishinnale välja lugeda aktsia avanemishinna ning päeva kõrgeima ja madalaima hinna. Peale aktsiagraafiku on vaja ka käibegraafikut. Kui need olemas, võibki hakata väärtpaberi edasist liikumist prognoosima.

Tehnilise analüüsi viljelejatele on graafikud sama olulised nagu fotograafidele pildid. Ehk sealt võib välja lugeda tuhandeid sõnu. Jooneteadlased on leiutanud kõikvõimalikke matemaatilisi mudeleid, kuidas minevikunäitajate põhjal võiks aktsiate liikumist prognoosida. Toomas alustas lihtsamatest.

Üks tugevamaid trendijooni Toomase investeeringutest on Hansapanga aktsial, mis on kolmest kergest tagasiminekust hoolimata liikunud tõusvas joones alates 2001. aasta sügisest. Väga hästi on välja joonistunud ka Bally aktsia langev liikumistrend, mis algas juba 2000. aasta sügisel ja millest pole aktsia siiani suutnud läbi murda.

Nokia ja Rakentajain Konevuokraamo tõusutrend on kestnud poolteist kuud, mistõttu ei saa seda pidada veel eriti jätkusuutlikuks. Möödunud aastavahetusel kiiret tõusutrendi näidanud Tulikivi aktsia on pärast aprilli olnud kerges langustrendis, kuid Norma aktsia joonest ei saa välja lugeda ei langus- ega tõusutrendi. Terve viimase aasta on aktsia kõikunud 94 ja 112 krooni vahel.

Järgnevalt uuris Toomas 50 ja 200 päeva libisevaid hinnakeskmisi ehk vaatas, milline on aktsia viimase 50 ja 200 päeva keskmine hind ja kuidas see on muutunud.

Ka seal oli kõige parem seis Hansapanga aktsial, mille turuhind on kõrgem mõlemast trendijoonest. Samuti on positiivne, et mõlemad trendijooned on tõusvad. Üllatavalt oli samade näitajatega ka Rakentajain Konevuokraamo aktsia. Nokia aktsia näitab 50 päeva libiseva keskmise alusel juba tõusu, kuid et see oleks ka jätkusuutlik, ei saa täie kindlusega veel öelda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing