Ärgem jätkem noori peresid koduta!

Paul-Eerik Rummo 04. oktoober 2004, 00:00

Tahaksin ümber lükata eksiarvamuse, et KredExi toetus eluasemelaenudele ongi praeguse ?laenubuumi? põhjustaja.

KredExi roll kõigi laenude struktuurides on viimasel kahel aastal vähenenud tervelt kolmandiku võrra. Kui 2002. aastal oli KredExi toel antud 25% eluasemelaenudest, siis täna on see vaid 18%. Teiseks ei toeta KredEx iga laenajat, vaid ainult valitsuse poolt määratud sihtgruppe, kelleks on noored spetsialistid, noored pered ja sundüürnikud. Seega kuumendavad tänast laenuturgu üle need, kes saaksid pangast laenu ka ilma riigi toeta.

Tänase seisuga võetakse võimalus soetada endale oma kodu umbkaudu 10 000 noorelt perelt ja spetsialistilt. Kuna neil puudub võimalus maksta kohe kolmandik korteri ostuhinnast, loobuvad nad eluaseme ostmisest sootuks ning kulutavad igakuise laenumakse hoopis korteri üürimisele. Oma kodu muretsemine jääb aga unistuseks pikaks ajaks.

Riiklikul tasemel ellu viidav perepoliitika ei saa toetuda ainult vanemapalgale. Perekonna loomise juurde kuulub paratamatult ka vajadus muretseda oma kodu. Pidevad muutused riiklikus poliitikas suurendavad ebakindlust ning tublide inimeste energia kulub muutustega kohanemisele, mitte arengule. Täna võib 12 000 noort peret ennast pidada võitjaks, ülejäänud leiavad end mängust väljajäetuna.

Eelöeldu puudutab ka neid kalli raha eest haritud noori, kes ehk pole veel peret loonud, kuid otsivad oma kohta elus. Andes neile võimaluse soetada oma kodu Eestisse, on palju suurem tõenäosus, et nad ka oma tuleviku seovad kohaga, kus asub nende kodu.

Selleks, et noored pered ja spetsialistid saaksid endiselt korteri soetamisel hakkama vaid 10%-lise sissemaksega, pole vaja riigieelarvest leida täiendavaid vahendeid. KredExil on täna piisavalt kapitali, et suurendada portfelli mahtu seniselt 700 miljonilt kroonilt 1,4 miljardini. Vaja on vaid muuta seadust, et teha see võimalikuks. Andkem noortele see võimalus. See tagab ka riigile suurema kindluse, et Eestis kujuneb välja tugev püsirahvastiku tuumik, mis tasakaalustab muutlikke sisse- ja väljarändeid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:46
Otsi:

Ava täpsem otsing