Vaja on lühikest võidukat sõda Savisaare vastu

ÄP 04. oktoober 2004, 00:00

All-linnas käivad suured manöövrid, et anda kogupauk Tallinna linnapea Edgar Savisaare pihta.

Äripäev ei pea linnapea Edgar Savisaare lahtikangutamist õigeks.

Kui tants diagnostikakeskuse aktsiate müügi ümber välja arvata, ei saa Tallinna linnavalitsusele, ja kitsamalt linnapeale, midagi süüks arvata. Keskmine linnakodanik ei taju, et midagi oleks linna juhtimises täiesti mäda, et linnapea tuleks tingimata maha võtta. Linna elu läheks ju ilma suuremate vapustusteta edasi (kui neid vapustusi ise mitte esile kutsuda).

Diagnostikakeskuse aktsiate ehk linnavara müüki, mis on nüüdseks niikuinii tagasi pööratud, on linnale soodsuse-ebasoodsuse skaalal raske hinnata. Selle kohta peaksid aru andma asja korraldanud abilinnapead. Kuid umbusaldushääletus keskerakondlasest abilinnapea Toomas Vitsuti vastu kukkus neljapäeval läbi. Me ei näe põhjuse-tagajärje sidet, et järgmisena tuleb umbusaldada Edgar Savisaart.

Tõsi, Savisaarel on muidki ?patte?. Ta soovib renoveerida Vene kultuurikeskust (endist Laevastiku Ohvitseride Maja) 60 miljoni krooni eest, et väidetavalt niiviisi püüda venelastest linnaelanike hääli järgmistel kohalike omavalitsuste valimistel. Ent endises DOFis käib ka eestlasi ? kas või näiteks piljardit mängimas.

Pealegi ei saa kedagi karistada tema kavatsuste eest. Renoveerimise rahaeraldus ei olene linnapea isikust, vaid läbib volikogu, kus fraktsioonidel on oma sõna öelda.

Linnapea vahetus pole hetkel otstarbekas kas või seetõttu, et jäänud on täpselt üks aasta, kui järgmised kohalikud valimised panevad paika uue volikogu ja linnapea. Linnas opositsiooni jäädes on Savisaarel suuremadki võimalused järgmisteks valimisteks valmistuda kui linnapea toolil istudes.

Tallinna võimuvahetuse peamiste dirigentide, Res Publica ja Rahvaliidu agarus viib mõttele, et nendel erakondadel on vaja üht lühikest võidukat sõda, et juhtida tähelepanu kõrvale oma probleemidelt. Rahvaliit sattus kriitikatule alla Lihula ausamba mahavõtmise pärast ? on ju siseminister sellest erakonnast. Ja Res Publica seetõttu, et on valitsuskoalitsiooni keskne erakond. Res Publica toetus on langenud viiele protsendile ? kui praegu toimuksid Riigikogu valimised, poleks Res Publica pääs parlamenti sugugi kindel. Savisaare mahavõtmine on avalikkuse tähelepanu pälviv püha üritus, mis peaks laskma end paremas valguses paista.

Ent kui Res Publical ja Rahvaliidul ei õnnestu pooleteise nädala pärast linnapea tooli kõigutada, langevad nende aktsiad tõenäoliselt veelgi.

Mis mängu mängib Tallinnas Keskerakonnaga koalitsioonis olev Reformierakond, on isegi raske aru saada. Koalitsioonis olek peaks tähendama Savisaare toetamist, aga Reformierakonna juhtfiguuride kommentaarid on ebamäärased.

Andrus Ansip eitab kokkuleppeid Res Publicaga Savisaare mahavõtmiseks, Tallinna reformierakondlaste juht Keit Pentus muretseb aga jätkuvalt Tallinna järgmise aasta eelarve pärast, et Reformierakonna lubadused saaksid rahalise katte. Ei ?ei? ega ?jaa?.

Millegipärast jääb mulje, et tegeldakse teisejärgulise poliitikaga, jõudu ja aega kulutatakse asjatule omavahelisele kemplemisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing