Relvaärimehed istuvad täna kohtupinki

04. oktoober 2004, 08:25

Täna algab kohtuprotsess ärimeeste Valdo Kulla ja Indrek Vürsti üle, kes vahendasid 90ndatel narkoäri turvamiseks ja palgamõrvadeks kasutatud relvi.

Kohtupinki istuvad eriteenistuse taustaga Valdo Kulla, Indrek Vürst ja Valentin Kozljaninov. Neid süüdistatakse osalemises rahvusvahelises relvaäris, mille kaudu Poola sõjaväeladudest pärit relvad Venemaale, Euroopasse ning Aafrikasse jõudsid.

Laevakapten Kozljaninov vedas Kulla ja Vürsti ostetud relvad Poolast Eestisse, aitas need merereisil suhkrukonteineritesse peita ja esitas tollis võltsitud dokumendid.

Valdo Kulla võeti kinni peale seda, kui kunagine eradetektiivibüroo SIA töötaja ning samuti relvaäris süüdistatud Igor Vassiljev ametivõimudele rääkima hakkas.
Lisaks Kullale, Vürstile ja Vassiljevile osalesid relvakaubitsemises ka Rain Raimo, Marko Nõmmik, Raul Orav ja Raivo Riisa.

Kapo andmetel tõid mehed 1995. aastal Poolast laevadega Eestisse 2000 TT-püstolit koos miljoni padruniga ja 2000 püstolkuulipildujat PPS. Aastatel 1945-1956 toodetud PPS-automaadid maksid Poolas umbes 100 USA dollarit relv. Eestis maksid automaadid 300-400 dollarit tükk ja Venemaal veel rohkem. Relvaärimehed võisid õnnestunud tehingutest miljoneid kroone teenida.

Oletatakse, et relvaärimeestel tekkis raskusi suurte kaubapartiide kiirel müügil, mis sundis Eesti maamajadesse ajutisi relvaladusid rajama.

Näiteks peitsid relvakaubitsejad Pärnu- ja Viljandimaa piiril asuvasse küüni 102 relva. Küüni kõrval asuva tühja lauda lakka jäeti samal ajal 2255 padrunisalve. Ühe teise mahajäetud talu küünist leidis kapo veidi varem aga 25 tulirelva.

Rahvusvahelise relvaäri jälgede ajamist alustas kapo 90ndate aastate keskel. Raimo, Nõmmik, Orav ja Riisa mõisteti relvade salakaubanduses süüdi 2002. aastal ja neid karistati tingimisi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing