Kallitel metsamasinatel napib tööd

Väinu Rozental 06. oktoober 2004, 00:00

OÜ Balti Realiseerimiskeskuse (BRC) platsil ootab hetkel ostjat ligi kolmkümmend metsamasinat, mis liisingufirmad on ettevõtjatelt võla katteks ära võtnud ning müüki pannud. Eelkõige on makseraskustesse sattunud väiksemad firmad, sest mitme raiemahtu piirava määruse ning viimaste aastate kehvade ilmastikuolude tõttu on raietööd kevadel ja suvel sisuliselt neljaks kuuks seiskunud, kuid liisingut tuleb maksta ka seisukuudel.

?Mitu viimast hooaega on olnud nii, et sügisel müün osa metsamasinaid välja ja kevadel käin neid jälle metsast kokku kogumas,? räägib BRC eritehnika müügijuht Alar Sõnitsar. Tema hinnangul jagub praeguste raiemahtude juures Eestis tööd vaid umbes poolele ligi paarisajast metsalõike- ja väljaveotraktorist.

Väikefirma OÜ Lanellius juhataja Heiki Supi sõnul olid nad sunnitud kevadel vahetama kalli harvesteri ja forvarderi odavamate pruugitud masinate vastu, sest tööjärg kuivas kokku ja firma ei jõudnud liisingut maksta. ?Tahame nüüd odavamate masinatega nii palju kui võimalik raietööd teha, et vähemalt vanad võlad saaks tasutud,? rääkis Supp.

Et miljoneid maksvad masinad ei seisaks, on suurim liisingufirma Hansa Liising hakanud tasapisi lubama metsamasinaid rakendada töösse Venemaal. Esimesed neli BRC platsil olnud Ponsse traktorit töötavad Hansapanga loal juba poolteist kuud Vologda oblasti metsades. ?Lähiajal saadame sinna kaks masinat lisaks,? kinnitas Ponsse metsatehnikat müüva Balti Metsamasina ASi omanik Priit Kasak.

Hansapank Eesti ärikliendi järelevalve juht Sulev Vahar ütles, et nad mõistavad pingestunud olukorda raieturul ning on klientidele andnud metsatraktorite tasumisel ka maksepuhkust. Vahari sõnul liisitakse metsamasinaid tavaliselt 3?5 aastaks. Uus metsalõiketraktor ehk harvester ja metsaveotraktor ehk forvarder maksavad keskmiselt 3?5 miljonit krooni, kallimate hinnad küünivad üle 7 miljoni krooni.

Metsatraktorite ostmine hoogustus pärast paari aasta taguseid torme, kui tormimurru likvideerimiseks ei jätkunud kohe tehnikat. ?Pangad hakkasid väga soodsatel tingimustel masinate ostmiseks laene andma, samuti hakkas metsasfääri tulema raha eurofondidest,? meenutas Eesti suurima metsavaruja ASi Stora Enso Mets tegevjuht Rait Hiiepuu.

Hiiepuu andmeil on neil endal kümmekond metsatraktorit, mis suudavad üles töötada vaid kolmandiku varumisplaanist. Ülejäänu osas ostab Stora Enso Mets teenust sisse. ?Oleme üritanud tagada kõigile oma partneritele tööd,? rääkis Hiiepuu. ?Tänavu oleme kandnud isegi kahju, kui jätsime paar oma masinat mõneks ajaks seisma.?

Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) metsamajanduse osakonna turundusjuhi Ulvar Kaubi sõnul saab RMK kaudu tööd sadakond metsatehnikat omavat firmat. ?Neil, kellel on meiega leping, on kindlam jalgealune tagatud ning pikem tööjärg ees,? rääkis Kaubi. ?Meie partnerite hulgas pole küll ühtegi, kes oleks pidanud oma kallid masinad BRC platsile viima.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing