6. oktoober 2004 kell 11:29

Euroopa börsid: Goldman lennufirmade kallal

Euroopa börside langust juhivad täna lennufirmade aktsiad, kuna Goldman Sachs on asunud aktsiate kasumiprognoose üle vaatama.

Investeerimispank alandas nii Air France, British Airways kui ka Ryanairi 2004. aasta kasumiprognoosi, kuna rekordiline nafta hind kasvatab Goldman Sachsi sõnul lennufirmade kulusid, kirjutas uudisteagentuur Bloomberg.

Lennuoperaatorite kolmikust oli keskpäevaks kõige enam (2%) taandunud Ryanaiar, liikudes 3,90 eurol ehk 2% miinuses. Goldman alandas odavlennufirma kasumiprognoosi 0,27 eurolt 0,24 euroni.

?Nafta hind seisab mõnda aega kõrgel ja naftatarbijate aktsiaid langevad,? ütles Oddo Cie fondivalitseja Xavier Debeugny. ?Kindlasti tuleb veel reitingukärpeid,? lisas Debeugny, kes on asunud oma fondides transpordiaktsiate osakaalu vähendama.

Nafta hind on sel aastal tõusnud 58% ning seetõttu on reisi- ja puhkusetööstuse aktsiad Stoxx 600 kaheksateistkümne sektori seas 2004. aastal kõige kehvemini esinenud ning langenud 4% jagu.

Lisaks on Euroopa aktsiaturule kehvalt mõjunud NTC Research uurimus, et eurotsoonis langes jaekaubandusfirmade müük septembris juba teist kuud järjest. Põhjuseks samuti kõrge nafta hind ja inimeste mure tööturu pärast.

Naftatootjatele aga kütuse hinnatõus meeldib.

Total, Shell ja BP oli keskpäevaks läbinud keskmiselt poolteist protsendise hinnatõusu.

Põhjala börsidel on täna languses Briti-Rootsi ravimitootja AstraZeneca aktsia, kuna tal tuleb oma diabeetikutele mõeldud Galida nimelise ravimi müügiloa saamisega oodata 2007. aastani ehk esialgest plaanitust aasta kauem.

Tegemist on AstraZeneca ühe suurema tulevikulootusega.Aktsia liikus kell 12:40 Stockholmi börsil 293,50 dollaril ehk 2%. Alates aasta algusest on ravimifirma aktsia taandunud 16% jagu.

Hetkel kuum