ÄP fototoimetus • 7. oktoober 2004 kell 22:00

Inflatsioon vähenes võrreldes suvega

Suvekuudel kerkis inflatsioon võrreldes aastataguse sama kuuga 4-4,5%.

2004. aasta septembris võrreldes 2003. aasta septembriga olid tarbekaubad ja teenused keskmiselt vaid 3,9% kallimad. Sealhulgas muutusid kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad 5,6% ja mittereguleeritavad hinnad 3,3%.

Toidu ja mittealkohoolsete jookide 6,6protsendiline hinnatõus eelmise aasta sama kuuga võrreldes oli peamiselt põhjustatud piimatoodete ning köögi- ja puuviljade kõrgemast hinnatasemest. Piimatoodete hinnatõusu taga on olukord Euroopa turul, mis on kaasa toonud kokkuostuhindade tõusu Eestis ja seeläbi ka jaehindade tõusu. Vihmase suve tõttu on ka köögiviljade hinnad oluliselt kõrgemad kui möödunud aastal.

Hoolimata nafta maailmaturuhinna järk-järgulisest tõusust kogu septembri jooksul landesid Eestis mootorikütuste hinnad eelmise kuuga võrreldes. Selle põhjuseks on jätkuvalt tihe konkurents kohalike kütusemüüjate vahel. Aastases arvestuses kallinesid transporditeenused siiski 6,6 protsenti.

Eurotsooni inflatsioon alanes esialgse hinnangu kohaselt augusti 2,3 protsendilt septembris 2,2 protsendile. Kerge hinnalanguse taga võis olla toidukaupade hinnatõusu pidurdumine ning sideteenuste jätkuv odavnemine. Oluliselt mõjutab eurotsooni inflatsiooni transporditeenuste kallinemine, mis on põhjustatud nafta hinnatõusust maailmaturul. Näiteks andis mootorikütuste ja kütteõli hinnatõus augustis eelmise aasta augustiga võrreldes ligi viiendiku kogu eurotsooni inflatsiooni tõusust.

Oktoobris on oodata eurotsooni inflatsiooni püsimist 2,3% ümbruses, kuna jätkuv nafta maailmaturu hinnatõus lisab hindadele ülespoole survet.

Eesti aastane inflatsioon võib oktoobris veidi kiireneda, kuna kallinevad nii mootorikütused seoses kõrge nafta maailmaturuhinnaga kui ka algab hooajaline toidukaupade kallinemine.

Autor: ÄP

Hetkel kuum