Väinu Rozental • 7. oktoober 2004 kell 22:00

Pood pakub moekaubana põletatud mööblit

"Selline viimistlusmeetod annab helepruunile mahagonipuust mööblile hallika antiikse tooni, justkui oleks tegu vähemalt sada aastat vana puiduga," osutab Diivaniparadiisi ainuomanik ja juhataja Ahti Rattasep indoneeslastest tislerite käsitööna valminud puhvetikapile.

Antiikpeitsiga kaetud mööbliese võõbatakse spetsiaalse vedelikuga üle ning süüdatakse. "Mööbel põleb 10-15 sekundit heleda leegiga," vahedab Indoneesias põletusmeetodit pealt näinud Rattasep. "Mööbel ei vaja liivapaberiga viimistlemist, sest leek põletab tasaseks kõik peitsikonarused."

Rattasepa andmeil on Diivaniparadiis esimene firma lähiriikides, mis pakub põletusmeetodil viimistletud mööblit. Esimene partii sellist mööblit saabus Eestisse augusti algul. Järgmisel nädalal sõidab Rattasep taas Indoneesiasse, et kooskõlastada tootjaga uueks hooajaks tarnitavad mudelid.

"Mööbel valmistatakse meie turu jaoks meie jooniste järgi, sest kohalikule, Kagu-Aasia turule tarnitavad mudelid on liiga väikesed," räägib Rattasep. "Näiteks enamik sealsel turul müüdavatest vooditest on parajad meie lastele."

Rattasepa sõnul on ta viimastel aastatel otsinud läbi isiklike kontaktide üle maailma võimalusi, et tarnida Eestisse eksootilist ja samas suhteliselt odavat mööblit. Nii lisandus bambusmööblile näiteks eelmise aasta suvest mööbel, mis on punutud kuivatatud banaanilehtedest keeratud köitest. Eksootilist mööblit tarnib Diivaniparadiis peamiselt Indoneesiast, Malaisiast ja Hiinast.

Kui kuus aastat tagasi tegevust alustades keskendus Diivaniparadiis vaid Skandinaaviast pärit pehme mööbli vahendamisele, siis nüüd annab poole firma käibest uusantiikne ning eksootiline mööbel. Diivaniparadiisil on Eestis neli poodi: Tartus, Narvas, Tallinnas ja Pärnus.

Pärnu sisekujundaja Anneli Luha sõnul on inimestes tärganud huvi sobitada oma kodusesse interjööri kvaliteetseid antiikseid mööbliesemeid. "Enne Diivaniparadiisi poodi polnud Pärnus vanamoodsa mööbli valikut," räägib Luht. "Kuigi Diivaniparadiisi mööbliesemete kvaliteet jätab vahel soovida, olen oma klientidele üht-teist siiski soovitanud."

Ühena vähestest eksootilist mööblit vahendava OÜ USA Toys mööblisalongi Luxor omanik Andrei Dvorjaninov ei pea Diivaniparadiisi otseseks konkurendiks. "Müüme kallimat disainmööblit," põhjendab Dvorjaninov. "Meie salongis olev väärispuidust mööbel ning bambus- ja rotangmööbel on disainitud Ameerikas või Prantsusmaal."

Dvorjaninovi kinnitusel hakkab modernse mööbli buum maailmas asenduma uue suundumuse - eksootikaga. "Diivaniparadiisi odavam sortiment avardab ostjate valikuvõimalusi," lausub Dvorjaninov. "Samuti on hea, et pakutakse mööblit, millele on antud kulunud ilme mitmesuguste vanutusmeetodite, sealhulgas põletamise teel."

Hetkel kuum