Raivo Sormunen • 7. oktoober 2004 kell 22:00

USA börs eirab kallinevat naftat

USA tehnoloogiasektori liikumist jälgiv Nasdaqi koondindeks tõusis kolmapäeval seitsmendat päeva järjest, sulgudes 1971 punktil ehk kõrgemal tasemel pärast 2. juulit.

Iga päev jõuab nafta hind uute hinnarekorditeni. Küll on selle põhjuseks USA madalad naftavarud, mäss Nigeerias või naftapuurtornide ümbruses uluvad orkaanid.

Tõusev nafta hind ja kasvavad kulud seavad ühe suurema pinge alla ettevõtete kasumiprognoosid ja panevad investeerimispangad aktsiate reitinguid ja hinnasihte üle vaatama.

Maaklerite arvates aitab USA aktsiaturul hoolimata üha kallinevast ja majanduskasvu ohtu seadvast naftast kosuda fakt, et turule ootab sisenemist suur hulk hetkel kasutult seisvat raha. Lisaks arvestavad investorid anomaaliat, et ajalooliselt pakub aktsiaturgudel parimat tootlust just oktoobri ja aprilli vahele jääv ajavahemik.

Ettevõtete poole pealt tegi korraliku tõusu Alcoa aktsia, mis kosus 1,8%. Nimelt kinnitas USA kaubandusministeerium, et Lõuna-Aafrika Hulett Aluminum müüs mõnesid alumiiniumitooteid USAs allpool turuhinda. Langejate nimistut juhtis aga ravimitootja Merck, kuna meediasse jõudis valitsuse raport, mille kohaselt hiljuti lettidelt ära korjatud ravim Vioxx on põhjustanud tuhandeid südamerabandusi.

Ka Euroopas tegi eile ilma nafta. Usk naftasektori paisunud kasumiväljavaadetesse tõstis kolm aastat Oslo börsil noteeritud naftatootja Statoil ASA aktsia uue rekordini - 103 Norra kroonini. Tõusu 3,3%. Veelgi paremini liikus aga Rootsi nafta- ja gaasikompanii Lundin Petroleum AB, kerkides 46,00 Rootsi kroonini ehk 4,8%.

Hetkel kuum