Anne Oja • 10. oktoober 2004 kell 22:00

Eesti taimetoodangu vedu Venemaale sõltub EList

Venemaa kavatseb lõpetada kogu taimset päritolu kauba veo Euroopa Liidust, kui Euroopa Komisjon ei suuda kehtestada ühtseid taimesertifikaate, mis on juba kaks kuud takistanud kaubavedu läbi Eesti.

Möödunud reedel teatas Interfax, et Venemaa on esitanud Euroopa Komisjonile ultimaatumi kehtestada ühtsed taimesertifikaadid tuleva aasta 1. aprilliks. Kui komisjon ei suuda liikmesriikidelt kiiresti läbirääkimisvolitusi saada ega analoogselt ühtsete veterinaarsertifikaatidega ka ühtseid taimesertifikaate kokku leppida, sulgub piir kõigile taimset päritolu kaupadele kogu Euroopa Liidust.

N-ö sertifikaaditüli puhkes pärast seda, kui läbi Eesti suundus Venemaale koorem Hollandist tulnud võltsitud dokumentidega lilli. Petuahelas kasutati Sillamäel registreeritud firmat.

Põllumajandusministeeriumi kaubanduse asekantsleri Andres Oopkaubi sõnul on põllumajandusministeerium pöördunud Euroopa Komisjoni poole ja palunud sekkumist. Kuna ekspordikokkulepped kuuluvad liikmesriikide pädevusse, vajab sertifikaaditüli lahendamine aga kõigi liikmesriikide volitust. ?Ülejäänud ei taha volitust komisjonile anda,? vahendas Oopkaup Euroopa tugevate seisukohta.

Praegu seisab Venemaa impordikeelu tõttu juba kaks kuud taimse päritoluga kauba vedu läbi Eesti. Venemaale ei pääse 13. augustil või hiljem Eestisse jõudnud, siin ümber pakitud või toodetud taimset päritolu kaubad, milleks on nii kakaooad, kohv, teravili, jõusööt kui ka näiteks täispuidust aknad, uksed ja mööbel.

Tollilao pidaja OÜ Contimeri juht Jüri Eerik ütles, et veokorraldajad ei saa enam kakaoubadega laevu vastu võtta, kuna pole garantiid Venemaa-suunalise ekspordi taastumise kohta. Ajalooliselt on aga läbi Eesti igal aastal liikunud kuni 100 000 tonni kakaouba. Nüüd on varud kohe-kohe otsa saamas, ent esimesed kakaokoormad siirduvad juba konkureerivatesse sadamatesse.

Lasita Aken tegevjuht Kaupo Kraus ütles, et Venemaale täispuidust aknaid müünud ettevõte kaotab ekspordipiirangute tõttu tänavusest käibest kuni 3 miljonit krooni. ?Oleme teinud ettevalmistusi suunamaks eksporti muudesse riikidesse,? lausus Kraus. Samas jõudis Lasita Aken enne piiri sulgemist avada oma toodangu püsiekspositsiooni Peterburis, millele tehtud kulutused nüüd korstnasse lendavad.

?Ma nii kangete sõnadega asja ei iseloomustaks,? kommenteeris Kaubandus-Tööstuskoja tegevjuht Siim Raie küsimust, kas Venemaa peab sõda impordi vastu, ?kuid kindlasti on konkurentsivõime Venemaa valitsusele võtmeküsimus.? Raie ei osanud öelda, kui suurt kahju kaubanduspiirangud Eesti ettevõtetele toovad. ?Kuna see ei puuduta ainult Eestit, vaid ka teisi Euroopa Liidu liikmesriike, siis vähemasti ei jää me üksi,? lausus ta.

Läbirääkimiste pidamiseks ja ühtsete veterinaarsertifikaatide kehtestamiseks kulus Euroopa Komisjonil rohkem kui aasta. Ka seal vajas komisjon liikmesriikide volitust, mille Venemaa saavutas vetoga kõigile elusloomadele, lihale ja lihatoodetele Euroopa Liidust.

Hetkel kuum