Olavi Kärsna • 10. oktoober 2004 kell 22:00

FIE-l puudub vajadus raha eraldi kontodele jagada

FIEd kuulevad tihti nõuannet avada pangas kaks arvelduskontot: isiklik ja FIE oma. Selliseid soovitusi jagavad põhiliselt elukutselised raamatupidajad, aga kahjuks ka kohalike maksukeskuste töötajad. Kõige raskem variant ettevõtja jaoks on, kui nõuande juurde käib jutt, et kord nn isiklikule kontole tõstetud raha ettevõtluse ostude jaoks enam maksuvabalt kasutada ei saagi.

NB! Jutt ei käi erikontost.

FIE ei ole mingi juriidiline moodustis, vaid ainult inimene, kes on riigile teada andnud, et teenib ettevõtlustulu. Seega on füüsilisest isikust ettevõtja näol tegemist ikka ja alati ühe ? füüsilise ? isikuga. Seepärast ei ole tal võimalik iseendale palka maksta, sest palk on raha, mida üks isik maksab teisele. Ja seetõttu pole ka mõtet avada mitut kontot, sest raha on ikka ühe isiku ? inimese ? oma. Kui kohustuste eest vastutamiseks läheb, siis vastutab inimene ühtemoodi kõigil kontodel oleva rahaga.

FIE võib oma ettevõtlusest teenitud raha kasutada kogu aeg vabalt igaks otstarbeks, peaasi, et maksud on õigel ajal makstud. Muu ei huvita kedagi. Kuidas tal rahaga lood on ja millelt peab makse maksma, näitab ettevõtja raamatupidamine.

Sealt on näha, palju tuli raha sisse ja kui palju sellest kulutati ära ettevõtlusega seoses.

Ülejäänud raha eest tuleb maksta 1. oktoobriks ära maksud ja teha isiklikud ostud. Tegelikult kulutatakse raha ka isiklikuks tarbeks juba aasta sees.

Mis kombel ja mitmele kontole on FIE raha pangas kantud, pole oluline ja ei muuda midagi. Seepärast ei maksaks sellega ka vaeva näha. Kui aga on juba avatud kaks kontot ja FIE kontoks peetaval raha väheks jäänud, võib nn isiklikult kontolt raha ettevõtluse jaoks vabalt juurde võtta.

FIE ainukesel kontol võib liikuda ka tema palga- ja muu raha. Nagu öeldud, on raamatupidamine see, mis näitab, mis on ettevõtluse oma ja millelt tuleb ettevõtluse makse maksta. Erand on ainult erikonto, aga see on päris omaette jutt.

Hetkel kuum