Epiim investeerib kvaliteetse juustupiima tootmisesse

11. oktoober 2004, 12:49

Homme avab Epiim uue lüpsisüsteemi, millega luuakse esmakordselt eeldused spetsiaalse juustupiima tootmiseks Eestis.

Epiim avab Põltsamaal Kuningamäe farmis uuel tehnoloogial põhinev lüpsisüsteem, mis loob head eeldused nüüdsest ka tõulehmade kasvatamiseks. Süsteemi käivitamisel alustatakse Holsteini tõugu lehmade sissetoomist, millega luuakse esmakordselt eeldused spetsiaalse juustupiima tootmiseks Eestis, teatas ettevõte.

?Kuna Holsteini tõugu lehmad on kogu maailmas hinnatud just kõrgekvaliteedilise juustupiima poolest siis on meil väga hea meel, et saame Epiima juustude tootmisel nüüd seda ka Eestis toorainena kasutada,? teatas Epiima juhatuse esimees Jaanus Murakas, ?kõrge valguprotsendiga piim on maailmas kasutusel parima juustu toorainena?, lisas ta.

Võimalus transportida Eestisse ka tõumullikaid avanes käesoleva aasta 1. mail ning esimene partii Holstaini tõugu tiineid mullikaid saabub Kuningmäe farmi juba uue lüpsisüsteemi käivitamise ajaks. Järgmised partiid saabuvad oktoobris ja veebruaris. Kokku ostetakse Kuningamäe farmi 144 looma ning kogu farmis toodetud piim suunatakse Epiima meiereisse, millest hakatakse valmistatakse kõrgekvaliteedilist juustu.

Uus lüpsisüsteem erineb teistest kasutuselolevatest eelkõige farmi töö organiseerimise programmi poolest. Seadme tootjaks on USA firma Boumatic, mis on spetsiaalselt lehmapidamise farmidele suunatud seadmestiku arendamisega tegelenud üle 20 aasta.

Lüpsiseade hakkab tööle täielikult EL keskkonnanõuetele vastavas ja kokku 426 lehma mahutavas laudas. Koguinvesteeringud ehitusse koos tehnoloogia, lägamajandamissüsteemi ja söödamikseriga ulatuvad 18 miljoni kroonini, millest ligi 50% on rahastanud SAPARD. Laut ise on vabapidamislaut, kus on loodud kõik tingimused, et lehmal oleks mugav ning stressivaba keskkond ning kus on seda toetav parima seadmestikuga aparatuur.

Kuningmäe farmis, mis tegutseb alates 1999. aastast, saab olema kokku 530 lehma. Päeva toodanguks kujuneb ca 10 tonni piima ning aasta kogutoodanguks vastavalt 3500 tonni. Farmi asutajaks ja juhiks on Toivo Kens, kes on ühtlasi ka Epiima nõukogu esimees.

Eesti kapitalil põhinev piimaühistu E-Piim on juhtiv piima kokkuostja ning kuulub piimatootjate endi omandusse. E-Piima põhilisteks toodanguartikliteks on juust, piimapulber ja või

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing