Toilasse kerkib miljardikroonine tuulepark

11. oktoober 2004, 17:14

Ida-Virumaa Päite ja Vaivina külade piirkonda hakatakse järgmise aasta kevadel ehitama 28 tuulikust koosnevat tuuleparki koguvõimsusega 56 megavatti.

Projekti kogumaksumus on umbes miljard krooni, teatas Ida-Viru maavalitsus.

?Est Wind Power?i poolt arendatav tuulepargi projekt on meie maakonnas esimene sellelaadne. See on samm perspektiivse ja loodussõbraliku energialiigi kasutuselevõtu suunas,? ütles Ida-Viru maavalitsuse majandusosakonna juhataja Margus Puustusmaa ja lisas, et peale selle annab tuuleenergia protsessis osalemine ettevõtlikele inimestele võimaluse ka oma sissetulekuid suurendada.

Est Wind Power OÜ juhatuse liikme Harri Raudvere sõnul valmistati ette ka mitu alternatiivset võimalus tuulepargi ehitamiseks. Kõige optimaalsemaks variandiks on ligi 600 hektarile ehitada siiski 28 tuulikust koosnev park koguvõimsusega 56 megavatti.

Teiste võimalustena oleks park koosnenud kas 11 või 23 tuulikust koguvõimsusega vastavakt 11 või 46 megavatti. Kolmanda variandi puhul koosneks park 66-st 0,85 megavatise võimsusega tuulikust. Viimasel juhul tuleks tuulikuid tihedamalt paigaldada.

?28 tuulikuga variant on kõige ratsionaalsem. Nii majanduslikult, liitumiste arvu kui ka keskkonna mõjude poolest,? lisas Raudvere.

Tuulikumastide kõrgus tuleb kas 85 või 65 meetrit, see oleneb sellest, millised labad tiivikutele saadakse. Kuna keskkonna mõjude hindamise akt oli positiivne, võib pärast projekti valmimist alustada ehitama. Eesti Energia võrguga loodetakse liituda märtsis 2005.aastal.

Est Wind Poweri projekti käivitumisel võidab nii riik kui ka kohalikud elanikud. Eestil on ülesanne aastaks 2007 toota kuni 5% keskkonnasõbralikku energiat ja Raudvere sõnul aitavad nad riikliku tähtsusega ülesandele kaasa.

Tuulepargi käivitumine annab ka Toila vallale - tehakse korda ligi 20 kilomeetrit kohalikke teid, muudab territooriumi turvalisemaks ja annab ka kohalikele tööd. Lisaks ehitatakse valla territooriumil laut 150 lüpsilehmale, et arendada tuulepargi territooriumil põllumajandust.

Tuulepark hõlmab enda alla umbes 600 hektarit maad, koguinvesteering on üle miljardi krooni. ?Pargi ehitamisel tahame kaasata eelkõige kohalikud firmad ? ehitusfirmad ja teede ehitajad. Tuulepargi hilisemaks hooldamiseks koolitame kaadri samuti kohalike hulgast,? lisas Raudvere.

?Täisvõimsusel töötava tuulepargi naabrusesse jäävas elamus ei ületa müra 40 dB. Selgituseks peab mainima, et see on võrreldav lehtede kahinaga lugemissaalis,? ütles Wind Poweri OÜ arendusdirektor Urmas Majajääs.

Tuulepargi paiknemine Sillamäe tööstustsooni ja Toila valla tiheasustusalade vahel loob Majajääsi sõnul tasakaalustavalt soodsa üleminekuala.

Toila vallavanema Tauno Vohmari sõnul otsustavad tuulepargi saatuse siiski kohalikud elanikud, kelle elukoha lähedusse see jääb. ?Kui aga keskkonna mõjudega on kõik korras, ei tohiks neil selle vastu midagi olla. Tuulepark on ehitis nagu iga teine.?

Toila vallale on aga vallavanema sõnul positiivne see, et koostöös Est Wind Poweriga tehakse korda suur osa külateid. Kui valda kerkib umbes 85 meetri kõrgune vaatetorn, muudab see koha ka turistidele ahvatlevaks.

Miinustena märkis vallavanem, et pöörleva objekti lähedal elavad inimesed pelgavad seda, et tiivikute liikumine võib neid närviliseks muuta. Lindude rännet see ei peaks aga ohustama, sest pargi ehitajad lubasid hanede rände ajal tiivikud seisata.

Raudvere sõnul on loomulik, et iga uus ja senitundmatu põhjustab inimestes ärevust ning kahtlusi. Kuid teiste riikide kogemused näitavad, et tuuleparkidega harjutakse ruttu. Samuti märgitakse keskkonnauuringute aruande kokkuvõttes, et loodusvarade säästvaks kasutamiseks keskkonnakaitselist aspekti arvestades on Päite-Vaivina tuulepargi rajamine põhjendatud ja võimalik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing