12. oktoober 2004 kell 22:00

Vene firmade investeeringud tugevdavad Eesti majandust

Välismaiste, teiste hulgas ka Vene firmade investeeringud transiidisektorisse tugevdavad Eesti konkurentsivõimet ja tagavad kiirema majanduskasvu.

Hiljuti kurtis ASi Eesti Raudtee nõukogu esimees Edward Burkhardt ajakirjanduses, et uus raudteeseadus kinnistab teistele eraettevõtjatele seadusliku õiguse siseneda raudteeturule, sealhulgas said sellise õiguse ka välismaised kompaniid.

Burkhardti positsioon on mõistetav ja õigustatud ? ettevõtte nõukogu esimees on kohustatud kaitsma Eesti Raudtee ja tema aktsionäride huve. Samal ajal kujutab kevadel jõustunud raudteeseadus reaalset sammu konkurentsi edendamisel raudteevedude turul. Viimase ajani oli ju ainus ja kõikvõimas turuosaline vaid Eesti Raudtee ise.

Kahtlemata on Eesti Raudtee ameeriklastest investorid huvitatud oma Eesti äri arengust. Rahvusvaheliste investeeringute kaasamine on rahvusliku majanduse stimuleerimiseks traditsiooniline viis paljudes riikides. Rahal pole rahvust. Ameeriklased ise peavad välismaiseid investeeringuid oma maale teretulnuks, mispärast siis uute firmade tulek siia peaks olema Eestile halb?

Näiteks USA majandusanalüütikute hinnangul on välismaised kapitalipaigutused elavdanud Ühendriikide majandust, üle mitme aasta teatavad nad majanduse põhinäitajate kasvust. Muide, oluline osa USA majandusse suunatud investeeringutest on ka Vene päritoluga rahal.

Ühendriikide majandusministeeriumi majandusuuringute büroo andmetel oli Vene investeeringute aktiivsuse esimene tipp 2000. aastal, mil USA majandusse tuli 118 miljonit dollarit Venemaalt. Kõrgete rahvusvaheliste reitingutega Vene juhtivad kompaniid sisenevad ka teiste maade majandusruumi. Esimene firma, mis alustas tööd ka USAs, oli Vene naftakompanii Lukoil, mis omandas kütuseketi Getty. Selliseid näiteid on palju: firma Norilski Nikel omandas Ühendriikide ainsa pallaadiumitootja Stillwater Mining, mille tulemusel vähendas Stillwater poole aasta jooksul oma võlgasid ja parandas bilansilisi näitajaid.

AS Severstal sai hiljuti suuruselt viienda metallurgiafirma Rouge Industries omanikuks. Tehingu mahuks kujunes umbes 215 miljonit dollarit. Vene firma ei võtnud USA kompaniid üle kaugeltki mitte heas seisus, pigem oli ettevõte pankroti äärel. Ameerika analüütikud ja äriliidrid hindasid Vene metallurgide tulekut Ühendriikidesse positiivselt.

USA rahvusvahelise terasekaubanduse instituudi (American Institute for International Steel ? AIIS) juht Wilfried von Bulow märkis, et Rouge?i ost Severstali poolt on suunatud Venemaa ühe juhtiva metallurgiakompanii positsiooni tugevdamisele USA turul. Sellist teed on tema sõnul läinud juba jaapanlased, mitmed Euroopa riigid, brasiillased, miks ei peaks seda tegema ka Venemaa. Ekspert nimetas kartusi selle kohta, et Vene firma on saanud Ameerika rasketööstusettevõtte omanikuks, oma aja äraelanuteks.

?Tuletagem meelde, et külm sõda on juba möödas,? ütles von Bulow. ?Tegemist on majandusliku otsusega. Ühendriikides ei tule ühelgi tarbijal pähe muretseda, kas sellise firma omanik on venelane, brasiillane või hiinlane.? Autotööstuse analüütik Joseph Phillippi avaldas arvamust, et vaevalt hakkavad Detroidi autokompaniid vastustama koostööd Vene omanikuga. ?Lõppude lõpuks ? kõik, mis neile vajalik, on kõrgekvaliteediline odav teras,? ütles ta.

Nagu näha, oli Ameerika poliitikutel ja analüütikutel õigus ? kolme kuuga, mil ettevõte on töötanud uue omaniku all, sai endine Rouge esimese kasumi pärast mitmeaastast kahjumikandmist.

Tulles tagasi Eesti juurde, siis erinevatel hinnangutel ? sõltuvalt hindaja positsioonist ja huvist ? moodustab transiit Eesti sisemajanduse kogutoodangust (SKT) 5?25 protsenti. Sõltumatud eksperdid hindavad selle osakaaluks kümmekond või enam protsenti SKTst. Seega on tegemist valdkonnaga, millest sõltub suurel ja olulisel määral Eesti riigi majanduslik areng ja heaolu.

Olen veendunud, et transpordi infrastruktuuri ja teenuse efektiivne toimimine on Eesti majanduse tuleviku võtmeküsimus.

Loogika on seejuures lihtne ? ameeriklased, rootslased ja venelased pole investeerimisega Eestisse toonud mitte ainult täiendavat maksutulu ja töökohti, vaid tagavad investeeringute säilimise, sest kaitstes oma investeeringut siin, kaitsevad nad nii ka Eesti majandust.

Autor: Anatoli Burnosov

Hetkel kuum