Euroopa Liit ei kehtesta Eesti ekspordikeelu pärast Venemaale sanktsioone

14. oktoober 2004, 17:47

Taimse kauba veokeeld läbi Eesti mingeid sanktsioone Venemaale kaasa ei too, vahendasid ametnikud Euroopa Liidu seisukohta ja välistasid kiired lahendused.

Põllumajandusministeeriumi kaubanduse asekantsler Andres Oopkaup ütles tänasel pressibriifingul, et vaid Eesti kaudu liikunud taimse kauba ekspordi peatamine mingeid Euroopa Komisjoni poolseid sanktsioone Venemaale kaasa ei too. Igasugused kiired lahendused on kahju kannatavatele Eesti ettevõtjatele välistatud, kuna Venemaa kavatseb jätkata väikeriigi ignoreerimist.

?Euroopa Liidu tasandil on arutatud sanktsioonide rakendamist, kuid see ajaks asja hullemaks,? ütles Oopkaup. Sanktsioonide kehtestamine rikub ülejäänud 24 liikmesriigi eksportööride, aga võimalik ka, et kõigi Venemaa toorainest sõltuvate ettevõtete majandushuve.

Praegu kannatavad taimse kaubaveo keelu tõttu ainult Eesti ettevõtted. Juba kolmandat kuud ei lase Venemaa üle piiri Eestis toodetud või läbi Eesti veetud taimset päritolu kaupa nagu jahu, jõusööt, teravili, taimeistikud, kakao ja kohvioad, puidust aknad ja uksed.

Taimetoodangu inspektsiooni peadirektor Roland Nymann märkis, et Eesti ettevõtjate probleem jätab ülejäänud Euroopa Liidu liikmesriike ükskõikseks riikide omavahelise konkurentsi tõttu. Seni kuni vanad ja tugevad liikmesriigid loodavad Venemaaga ise hakkama saada, nad Euroopa Komisjonile fütosertifikaatide alasteks läbirääkimisteks volitust ei anna.

Tuleval esmaspäeval kohtub Eesti põllumajandusminister Ester Tuiksoo Hollandi põllumajandusministriga, et kujunenud situatsiooni arutada ja taotleda Hollandi kui praeguse põllumajandusküsimuste eesistujamaa ning samuti kahjukannataja sekkumist.

Sertifikaaditüli põhjustanud lillekoorem lähetati augusti algul läbi Eesti Venemaale just Hollandist, mispeale Venemaa sulges piiri Hollandist lähetatud lilledele.

Eesti Taimetoodangu inspektsioon trahvis samas sertifikaaditülli kistud Eesti ettevõtet 10 000 krooniga, kelleks on lillede hulgimüügiga tegelev Sunline. Ettevõtte süü seisnes selles, et ta jättis Taimetoodangu inspektsioonilt taotlemata Venemaale ekspordiks vajaliku fütosertifikaadi ja laadis kauba ümber Sillamäel.

Hollandist Eestisse saabunud transiitlilledega kaasas olnud Ecuadori sertifikaat osutus aga võltsituks ning osa lilli kahjustajaga nakatunuks. Kaheksa tonni kaalunud lillekoorma väärtus oli 45 000 eurot. Varem on Sunline Venemaale vahendanud kuus partiid lilli.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing