ÄP fototoimetus • 14. oktoober 2004 kell 22:00

Ettevõtete maksukoormat saab kergendada

Äripäeva meelest saab ettevõtete maksukoormat kergendada, muutes sotsiaalmaksu töötaja maksuks ning vähendades töötuskindlustusmakset poole peale.

Eilses Äripäevas nimetas Tööandjate Keskliidu juht Tarmo Kriis tuleva aasta riigieelarvet ?punaseks? ning ärevusttekitavaks. Nimelt kasvab tööandjate arvutuste kohaselt ettevõtete maksukoormus tuleval aastal 15 protsendini SKPst. Aastaks 2008 aga ulatub see juba 18 protsendini, tõustes sellega Euroopas oma ettevõtteid kõrgeimalt maksustava Prantsusmaa tasemele. Seni on Eesti ettevõtete maksukoormus olnud 12-13 protsenti SKPst.

Tõenäoliselt kasvab ettevõtete maksukoorem tööandjate arvutustest vähem. Tööandjad on võtnud muuhulgas arvesse ka aktsiiside tõusud. Kütuseaktsiisi suurenemine mõjutab enamikku ettevõtteid, aga samas saab iga ettevõtja vähendada kütusekulu, nt kütusesäästlikumate sõidukite kasutamisega. Alkoholiaktsiis puudutab ainult alkoholitootjaid, nende läbimüük võib väheneda.

Toimetuse meelest on parem pigem tõsta kaudseid kui otseseid makse. Nii ongi valitsus käitunud. Kaudsed maksud kasvavad, needki enamalt jaolt ELi poliitikast tingituna. Tulumaks aga väheneb, kolmel järgneval aastal kaks protsendipunkti aastas. Sellega väheneb ka dividendide maksustamine. Rahandusministeeriumi kinnitusel üldine maksukoormus järgmisel aastal ei suurene.

Tööandjaid pahandas kõige rohkem see, et maksude tõstmisest laekuva rahaga katab valitsus avaliku sektori kasvavaid jooksvaid kulusid. Sel moel kahandab riik erasektori võimet konkureerida avaliku sektoriga - näiteks kasvavad palgad avalikus sektoris kiiremini - ettevõtlusest ärakorjatud rahaga.

Üleeile avaldatud Maailma Majandusfoorumi raport, mille järgi on Eesti edukaim Ida-Euroopa riik (konkurentsi edetabelis 20. kohal), mainib Eesti puhul bürokraatiat ühe probleemse faktorina. Kui valitsus ei suuda vähendada avaliku sektori kulusid, võib see hakata kahandama riigi konkurentsivõimet.

Selleks, et me ses prestii?ses edetabelis ülespoole, mitte allapoole liiguksime, peab valitsus tõsiselt ette võtma avaliku sektori kulud. Praegu on õige hetk: riigieelarve on Riigikogus lugemisel. Sotsiaalmaksu reformi paari kuuga ellu viia pole võimalik, kuid vähemasti tuleks juba praegu hakata reformikava kokku panema. Toimetuse meelest on otstarbekas lüüa sotsiaalmaks lahku tervisekindlustusest ning muuta töövõtja maksuks.

Töötuskindlustusmakse määra vähendamise vastu on töötukassa nõukogu esimees, sotsiaalminister Marko Pomerants. Nõukogu võib maksemäära alandamise otsuse siiski vastu võtta, sest tööandjad ja ametiühingud on jõudnud ühele meelele töövõtja maksemäära vähendamises.

Toimetuse meelest võimaldavad aga töötukassasse ülelaekunud summad kärpida poole peale nii töövõtja kui ka ettevõtete maksumäära, vastavalt 1 protsendilt poolele ja 0,5-lt 0,25-le protsendile. Praeguseks ligi miljardine reserv võimaldab aasta rahulikult üle elada, lisaks laekuvad ju ? mis sest, et väiksemal määral ? ka tuleval aastal maksed. Järgmise aasta lõpus saab aga maksemäärad vajadusel jälle üle vaadata.

Rohkem-uhkem-põhimõttel pole küll vaja ettevõtlusest raha ära korjata.

Autor: ÄP

Hetkel kuum