Eesti biotehnoloogiaettevõte Celecure töötab välja uudset vähiravimit

19. oktoober 2004, 13:30

Eesti biotehnoloogiaettevõte Celecure AS ja Rootsi firma Angitia AB sõlmisid litsentsilepingu, mille alusel saab Celecure ainuõiguse arendada ja turule tuua uue vähiravimi SB101

Celecure juhataja Tarmo Kivi sõnul on SB101 vähiravimi kandidaat, mis võib kujuneda märkimisväärseks läbimurdeks vähiravis tänu uudsele toimemehhanismile.

SB101 takistab veresoonte teket vähkkasvajas, mille tõttu pidurdub vähi arenguks vajalike toitainete ja hapniku jõudmine kasvajarakkudesse, mis omakorda peatab kasvaja arengu. Lisaks vähiravile on SB101 võimalikeks kasutusaladeks ka diabeedist põhjustatud võrkkesta põletikust tulenev täiskasvanute pimeduse ja makulaarse degeneratsiooni, psoriaasi ning erinevate krooniliste põletike ravi.

?Tänaseks on Celecure SB101-ga lõpetamas eelkliinisi efektiivsusuuringuid. Plaanime alustada toksikoloogilisi uuringuid 2005. aastal. Eesmärk on jõuda kliiniliste katseteni aastal 2006,? märkis Celecure teadusdirektor Andres Valkna.

Lepingu alusel maksab Celecure Rootsi ettevõttele senitehtud töö eest lepingutasu ja edukustasu vastavalt erinevates arendusetappides saavutatavatele tulemustele. Täiendavalt makstakse toote turulejõudmisel autoritasu toote müügilt. Lepingu maht turulejõudmise korral on paarkümmend miljonit eurot.

Alanud koostöö Rootsi firmaga SB101 arendamisel on loogiliseks jätkuks ligi aasta kestnud uurimistööle, mis on olnud osa Celecure senisest arendusprojektist.

Celecure AS on 2002. aastal asutatud Eesti kapitalil põhinev biotehnoloogilise ravimiarendusega tegelev ettevõte. Celecure AS koos biotehnoloogiafirmaga Inbio OÜ moodustavad Celecure Grupi.

Celecure Grupis töötab täna üle 20 inimese, nendest 5 on suurte kogemustega doktorikraadiga teadlased.

Eesti eraisikutest investorid Rainer Nõlvak, Andres Valkna, Riin Ehin, Priit Kogerman ja Tarmo Kivi on Celecure Gruppi investeerinud üle 5 miljoni krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing