Ketlin Priilinn • 19. oktoober 2004 kell 22:00

Plastakna paigaldus maksab eri korrustel sama palju

ASi Glaskek müügijuhi Toomas Vainu sõnul sõltub akende paigalduse hind enamasti akende arvust, korrusest aga siiski mitte. ?Kui tellida aknad koos paigaldusega Glaskekist, siis lisaraha selle eest ei küsita, kui aken asub näiteks üheksandal korrusel,? ütleb Vain. ?Koos paigaldusega tellitakse meilt ligikaudu 80% tellimustest.?

Vain väidab, et võimalik on tellida ka erikujulisi aknaid, näiteks kolmnurkseid, trapetsikujulisi või kaaraknaid. ?Nende valmistamise tähtaeg on siis üldjuhul maksimaalselt 1?2 nädalat pikem kui tavaakende puhul,? selgitab ta. ?Akende tihendamine vahuga ehk siis soojustamine ei sõltu aga üldse akna mõõtudest ja tehakse alati ühtemoodi.?

Kuidas on aga lood hinnaga? ?Hinna poolest on kõige odavamad üldjuhul plastikaknad,? väidab Vain. ?Puidust aknad on plastakendega võrreldes kusagil 30?40% kallimad ja puit-alumiiniumaknad ligikaudu kaks korda kallimad kui plastaknad.?

ASi RehPol Tallinna esinduse juht Aivar Lenk ütleb samuti, et akende paigalduse hind korrusest üldiselt ei sõltu.

?Meie ettevõttest tellitakse koos paigaldusega umbes 70% kõigist tellimustest,? lisab ta. ?Tootmine on meil iseenesest Võrus, transport Tallinna piires maksab 150 krooni, näiteks 100 km Tallinnast aga 500 krooni ringis.?

Erikujuga akende puhul RehPolis tellimus tavaliselt ei pikene. ?Kui materjali Eestis ei ole, siis võib küll minna 1?2 nädalat aega,? täpsustab Lenk ning lisab, et iseäranis suurtele akendele pannakse soojustamiseks üldjuhul lihtsalt paksemad klaasid.

Lenk ütleb, et akende hinnavahet on suhteliselt raske öelda. ?Puitaknad on vähemalt 50% kallimad kui PVC-aknad ning puit-alumiiniumaknad samuti vähemalt 50%,? sõnab Lenk.

OÜ Plasmet juhataja Aimar Puru sõnul on nende ettevõttes akende paigaldusel konkreetne hind, mis on paika pandud akna ruutmeetrite järgi.

?Korrusest meie hind reeglina küll ei sõltu,? väidab ka Puru. ?Meilt tellitakse koos paigaldusega umbes 45% akende kogutellimustest. Samuti pakume oma klientidele viieaastast garantiid.?

Oma kogemusest tahaksin öelda, et kui ise oskaja ehitusmees või aknapaigaldaja pole, siis tasub ikka õppinud töömehe teenuseid kasutada. Loomulikult võib igaüks esialgse mõõdu ise võtta. Aga kui läheb akende tellimiseks, siis on targem lasta see töö firma esindajal ära toimetada. Töö tegija vastutab pealegi kvaliteedi eest. Seda enam, et koos paigaldusega saab kaasa ka firmapoolse garantii.

Paigalduse hind võib sõltuvalt firmast olla erinev. Näiteks nelja akna paigaldushind erines eri pakkujatel üle 1000 krooni. Samuti peaks olema suurema arvu akende korral võimalik pisut hinna üle tingida.

Olen kuulnud ka juhustest, kus mõõte võtnud töömees pakkus tellijale võimalust, et maksa mulle mustalt, saad akna ette 500 krooniga. Aga kes annab sel juhul tagatise?

Hetkel kuum