Tõnis Arnover • 21. oktoober 2004 kell 22:00

Moskva kohus mõistis lehele hiigeltrahvi

Kohtuotsust on Venemaal nimetatud poliitiliseks. Sest Kommersant kuulub eksiilis elavale oligarhile Boriss Berezovskile ning on üks väheseid allesjäänud Kremli ja president Putini suhtes kriitilisi väljaandeid.

?See on poliitiline akt. Kommersant ei ole opositsiooni hääletoru, vaid sõltumatu väljaanne. Võimudel oli selle vastu lihtsam kasutada seaduse jõudu kui miilitsat. Ma ei ütle seda Berezovski kaitseks, vaid lehe professionaalsuse tunnustuseks,? ütles Vene konfliktolukordade meediakeskuse juht Oleg Panfilov.

Venemaa suurim erapank Alfa Bank, mille põhiomanik on oligarh Mihhail Fridman, oli esitanud Kommersandi vastu hagi lehes 7. juulil ilmunud artikli ?Pangakriis väljus tänavale? põhjal. Fridmani kinnituse kohaselt oli artikkel õhutanud panga klientide seas paanikat, mille tagajärjel kandis pank otsest kahju üle saja miljoni krooni ning peale selle veel kaudset kahju. Likviidsuse hoidmiseks ja stabiilsuse taastamiseks tuli panga omanikel kiiresti hankida üle kümne miljardi dollari.

Möödunud suvel tekkis Vene panganduses kriis, kui mais jäeti tegevusloast ilma Sodbusinessbank. Pankadevaheliselt laenuturult muutus raha saamine järjest raskemaks, mille tagajärjel oli juuli algul sunnitud tegevuse lõpetama suuruselt 22. pank Guta Bank, kes ei suutnud enam oma kohustusi täita.

Sel hetkel ilmuski Kommersandi mainitud artikkel, kus öeldi, et peale Guta Banki on tõsiseid probleeme tekkinud Alfa Bankil, mille kontorite uste taha olid kogunenud närvilised hoiustajad. Inimestel oli veel värskelt meeles 1998. a finantskrahh ja nad soovisid oma raha pangast kätte saada. Puhkenud paanika tõttu tuli pangal inimestele kahe nädala jooksul välja maksta üle kuue miljardi krooni. Olukord pangaturul rahunes, kui duuma võttis kiiresti vastu hoiuste tagamise seaduse, keskpank alandas reservinõudeid ning riiklik Vne?torgbank ostis Guta Banki ära.

Moskva arbitraa?ikohus nimetas Kommersandi 7. juuli artiklit ekslikuks ning jättis lehele 10 päeva aega sellest lahtiütlemiseks.

Kommersandi peatoimetaja Andrei Vassiljev lubas kohtuotsuse edasi kaevata, olles kindel, et lehe ajakirjanikud pole tõe vastu eksinud. Ta lisas, et ka trahvi maksmine lehte pankrotti ei vii, sest selle rahaline seis on enam kui 750 miljoni kroonise käibe juures hea. Kommersandi omanik Berezovski, kelle väitel Kremli esindajad on soovitanud tal tungivalt leht ära müüa, on lubanud vajaduse korral lehte rahaliselt toetada.

?Seda, kui õige see kohtuotsus on, tuleks küsida nende käest, kes 6. juulil püüdsid Alfa Banki kontorite uste taga rüseldes ja pangaautomaatidest oma raha asjatult kätte saada. On arusaamatu, milles meid üldse süüdistatakse. Meie leht üksnes kirjeldas neid hirmsaid hetki, see on kõik,? ütles Vassiljev. Ta lisas, et temani jõudnud kuulduste kohaselt on Mihhail Fridman andnud korralduse Kommersant kas laostada või ära osta.

Londonis maapaos elav Boriss Berezovski ütles Financial Timesile, et lehe vastu algatatud rünnakuga püüab Mihhail Fridman näidata Kremlile oma lojaalsust.

Ei ole saladus, et pärast presidendi administratsiooni arveteõiendust mõnede poliitikasse sekkunud oligarhidega, nagu Berezovski või Hodorkovski, püüavad ülejäänud presidendiga hästi läbi saada. Kindlasti vajab ka president ise nende toetust, sest Forbesi andmeil on saja rikkaima inimese kätte koondunud veerand riigi SKPst.

Hetkel kuum